Jak pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu z ust?

Witam. Mam 28 lat, od dziecka(najmłodszy lat) mam okropny zapach z ust, jest wręcz tragiczny, niszczy całe moje życie towarzyskie. Mam również biały nalot na języku, stwierdzony refluks, ale oprócz rzadkiego odbijania nie mam innych objawów(żadnych). Badanie nie wykazało H.pylori, ani grzybicy jamy ustnej. Od zawsze mam ogromny problem z prawą przegrodą nosową, działa ona może na 5-10% lub mniej. Jestem już całkowicie zdesperowany, całe życie mam zniszczone, ponieważ ludzie wręcz odchodzą ode mnie. Nie mam problemów z zębami, byłem wielokrotnie u dentysty. Pamiętam, że ten problem już występował, gdy zaczynałem podstawówkę. Zamierzam spotkać się z chirurgiem na konsultacji odnośnie nosa. Słyszałem o przypadkach gdzie nos był przyczyną. Najlepsze jest to, że nie mam praktycznie żadnych objawów, brak zgagi, brak pieczenia, jedynie odbijanie co jakiś czas. Doktor u którego robiłem gastroskopię, powiedział, że nie ma pojęcia czy od tego mam ten problem, ale refluks występuję, ponieważ zwieracz nie działa. Dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź i pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój i obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Bardzo dobrze natomiast, że wykonano już szereg badań diagnostycznych, mogących wyjaśnić przyczynę takiego stanu.

Aktualna sytuacja zdrowotna na pewno wpływa na codzienne życie oraz funkcjonowanie, przynosząc przy tym pewien dyskomfort.

Analizując przedstawione przez Pana objawy oraz wyniki poprzednich badań, można by stwierdzić, że prawdopodobną przyczyną tak nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być bakterie beztlenowe dostające się wraz z pokarmem. Wpływ ma na to stwierdzona u Pana choroba refluksowa.

Bakterie produkują związki siarki, które odpowiadać mogą za charakterystyczny zapach z ust. Należy podkreślić, że przy refluksie żołądkowo – przełykowym następuje nadmierna produkcja kwasu w przewodzie pokarmowym. Kwaśna treść żołądkowa może powodować takie dolegliwości.

Nieprzyjemny zapach z ust spowodowany jest też często chorobami zębów i dziąseł, (które Pan wykluczył), nieprawidłowa dieta, a także choroby gardła, migdałków i zatok mogą przyczyniać się do rozwoju bakterii i nieprzyjemnego zapachu z ust.

Ze względu na odległość, trudni jest ocenić dokładną przyczyną takiej dolegliwości. Proponujemy więc Panu ponowną konsultację z lekarzem gastrologiem, który może zdecydować o modyfikacji leczenia. Dodatkowo zalecamy wizytę u lekarza laryngologa, aby ocenił stan zatok oraz ewentualne skrzywienie przegrody nosowej, jako źródło przykrego zapachu z jamy ustnej.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/cuchniecie-z-ust

https://parenting.pl/brzydki-zapach-z-ust-co-ten-wstydliwy-problem-mowi-o-twoim-zdrowiu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.