Sposoby na wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu z ust

Mam pytanie odnośnie mojego brata(wiek 21 lat). Już od kilku lat wydziela mu się z jamy ustnej nie przyjemny zapach i nie wie jak temu zapobiec.Dodam iż zdrowo się odżywia i regularnie szczotkuje zęby.Czy są sposoby na wyeliminowanie tego typu zapachu?

Brzydki zapach z ust powodują również bakterie żyjące na powierzchni języka. Ważne jest więc jego czyszczenie-można specjalnym przyrządem, szczoteczka wyszczotkowac lub na idwrocie niektórych szczoteczek jest specjalnie wyprofilowana końcówka do tego celu służąca. Oprócz tego należy nitkować miejsca między zębami oraz stosowac płyny do płukania ust. Nieprzyjemny zapach z ust może też powodować kamień nazębny, który trzeba usunąć w gabinecie stomatologicznym. Ważna jest również dieta.

Pani brat musi przede wszystkim zdiagnozować przyczynę problemu.

Mamy kilka powodów cuchnięcia z ust:

1. choroby zębów i dziąseł - zęby z próchnicą, zęby do leczenia kanałowego, paradontoza, kamień nazębny, źle doczyszczone zęby itp.
2. choroby bakteryjne gardła (angina, przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych)
3. choroby nosa i zatok (na przykład angina, zapalenie ropne zatok przynosowych)
4. problemy spoza jamy ustnej - refluks żołądkowo-przełykowy oraz zaburzenia motoryki górnego odcinka przewodu pokarmowego. W tym przypadku mogą pojawiać się dodatkowe objawy w postaci białego, beżowego lub żółtego nalotu na języku. Szczotkowanie języka nie rozwiąże problemu, gdyż szczoteczka do zębów nie jest w stanie usunąć całego nalotu w dystalnej części języka

Postępowanie:
Ustalić przyczynę schorzenia – wskazana wizyta u dentysty, następnie u laryngologa, a jeżeli zęby, gardło i zatoki są zdrowe, najwłaściwszym rozwiązaniem jest gastroskopia. Leczenie zależy od przyczyny problemu.

Pozdrawiam
lek. stom. Wojciech Fąferko
www.dentim.pl