Co oznacza suchość w ustach i biały nalot na języku?

Witam wszystko zaczęło się od suchości w ustach potem zauważyłem biały nalot na języku oraz dziwny posmak w buzi jakby spalone mleko strasznie szybko wysusza mi się gardło oddycham przez buzię ponieważ mam od dawna problem z zatokami od połowy kwietnia doszło uczucie ciała obcego na poziomie krtani podczas polykania tak jakby było mniej miejsca podejrzewam u siebie refluks bo dość często mam zgagę i zauważyłem u siebie częste odbijanie. Czy to musi być rak? Wbilem sobie do głowy ze mam raka badania krwi dobre usg brzucha szyi nic nie wykazało. Wszystko zaczęło się pod koniec marca Proszę o jakąś odpowiedź. 21 lat nigdy nie palilem nie piłem.

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na Pańskie pytanie chcielibyśmy zachęcić przede wszystkim do konsultacji z lekarzem rodzinnym lub specjalistami z dziedzin laryngologii lub gastrologii. Opisywane przez Pana objawy faktycznie można kojarzyć z refluksem żołądkowo-przełykowym. Jego objawy są bardzo podobne do tych, które Pan wymienia (zgaga, odbijania, bóle w okolicach gardła, mostka, palenie w przełyku). Niemniej jednak, aby to potwierdzić trzeba skontaktować się z lekarzem gastrologiem w celu wykonania odpowiedniej diagnostyki: badania krwi (morfologii), badania USG jamy brzusznej bądź gastroskopii. Dzięki temu możliwe byłoby dobranie odpowiedniego leczenia. Niemniej jednak wspomina Pan także o białym nalocie na języku. Niewykluczone, że jest to związane z Pańskimi dolegliwościami gastrycznymi. Jednak warto byłoby także odwiedzić laryngologa w celu wykluczenia np. grzybicy języka czy innych chorób jamy ustnej. Możliwe, że konieczny będzie wymaz z jamy ustnej. Na pewno konsultacje lekarskie pomogą w odnalezieniu przyczyny i ustaleniu odpowiedniego leczenia Pańskich dolegliwości. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-ustach, https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku oraz https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.