Czy taki nalot na napletku powinien mnie martwić?

Witam. Otóż mam taką sprawę, że od niepamiętnego czasu górna część mojego napletka jest biaława. Na początku nie zwracałem na to uwagi, potem myślałem, że to nasienie, lecz teraz chce się upewnić, że to nic poważnego. Dodatkowo powiem, że nie mam innych objawów (Nie mam problemów z oddawaniem moczu a żołądź mnie nie boli) jedynym objawem jest lekko nieprzyjemny zapach, ale nie wiem czy to ma z tym związek. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W tej sytuacji powinien Pan skontaktować się ze specjalistą dermatologii lub urologii, który będzie mógł ustalić przyczynę problemu i na tej podstawie wdrożyć odpowiednie leczenie. Opisane dolegliwości mogą bowiem pojawić się przy grzybicy penisa. Jest to schorzenie spowodowane przez nadmierny rozwój grzybów Candida. Często towarzyszą mu różne nieprzyjemne objawy. Wśród nich można wymienić biały nalot na prąciu, zaczerwienienie czy swędzenie tych okolic oraz uczucie pieczenia. Poza tym może wystąpić nieprzyjemny zapach z narządów intymnych.

Do rozwoju tej choroby przyczynia się wiele czynników. Często jest to nieodpowiednia higiena lub noszenie nieprzewiewanej bielizny. W przypadku tej choroby lekarz może zlecić pobranie wymazu. W leczeniu stosuje się zazwyczaj leki doustne albo preparaty miejscowe na skórę. W przypadku potwierdzenia choroby lekarz dobierze właściwe środki. Do czasu wizyty u specjalisty, najlepiej wstrzymać się z kontaktami seksualnymi, aby nie doprowadzić do zarażenia się partnera.

Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-penisa

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na inne pytania użytkowników o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-na-penisie-i-nieprzyjemny-zapach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-pod-napletkiem-o-nieprzyjemnym-zapachu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.