Z czego może wynikać ten brązowy nalot na języku?

Witam, Od trzech dni obserwuję na języku brązowy nalot. Język nie boli ale wydaje się 'szorstki'. Ograniczyłam herbatę do owocowej, oraz papierosy o połowę, kawy praktycznie nie piję. Mam kamień w woreczku żółciowym ale nie sprawia mi on problemów natomiast ostatnio leczyłam zgagę i refluks pantoprazolem oraz płukałam gardło rozcieńczoną wodą utlenioną. Teraz płukam jamę ustną szałwią dwa razy dziennie. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, ciemne zabarwienie języka może mieć wiele przyczyn. Niestety nikotynizm jest jedną z nich. Inne to nieprawidłowa higiena jamy ustnej, antybiotykoterapia, ale też cukrzyca lub grzybica. Rzadziej ciemny nalot na język powodowany jest toksemią, o czym wspomina nasz ekspert w odpowiedzi na podobne pytanie. Zachęcam do zapoznania się z jego opinią pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-brazowego-jezyka. Również inni nasi eksperci podpowiadają, jakie są możliwe przyczyny niepokojącego nalotu na języku w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zolty-nalot-na-jezyku-oraz-wzdecia-brzucha-i-zgagi. Faktycznie jedną z możliwych przyczyn nalotu na języku (zazwyczaj jest wówczas żółty) są problemy z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego. Warto skonsultować to z lekarzem, zwłaszcza jeśli dolegliwości związane z refluksem nasilą się. Kroki, które Pani podjęła na ten moment są bardzo dobrą decyzją, choćby z uwagi na wspomniane problemy żołądkowe. Do ich nasilenia przyczyniają się zarówno papierosy, jak i herbata czy kawa. Tym, co na chwilę obecną może Pani dodatkowo wdrożyć, jest zdrowa dieta oraz dokładna higiena jamy ustnej oraz oczywiście dalsze obserwowanie stanu języka. Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam też do przeczytania naszego artykułu, wskazującego możliwe przyczyny zmian na języku: https://portal.abczdrowie.pl/co-twoj-jezyk-probuje-powiedziec-ci-o-twoim-zdrowiu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.