Co dokładnie może sugerować taka zmiana w jamie ustnej?

Dziś rano w jamie ustnej a dokładniej na policzku od wewnątrz pojawił się jakby pęcherzyk wypełniony w środku krwią a obok niego małe czerwono bordowe plamki . Próbowałam zimnych okładów w nadzieja ze pęcherz się zmieniwszy niestety nic z tego . Nie uderzyłam się . Nigdy czegoś takiego nie miałam . Bardzo proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Charakter opisanej przez Panią zmiany powinien ocenić lekarz podczas bezpośredniego badania. Proszę udać się na konsultację do specjalisty laryngologii, który po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki będzie mógł zaplanować dalsze leczenie.

Tego typu zmiany mogą pojawiać się pod wpływem wielu czynników. W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić, czy nie jest to wynik grzybicy jamy ustnej. To choroba, która jest wywoływana przez Candida albicans. W jej przebiegu na błonach śluzowych gardła i języku pojawiają się liczne zmiany, np. nalot i owrzodzenia. Poza tym pacjent może odczuwać ból oraz pieczenie tych miejsc. Jej przyczynami są często m.in. zła dieta, przyjmowanie określonych leków lub osłabienie odporności. W leczeniu tego typu zmian stosuje się środki przeciwgrzybicze, nie bez znaczenia jest również odpowiednia higiena jamy ustnej oraz modyfikacja sposobu odżywiania.

Czasami zmiany w jamie ustnej mogą wskazywać również na afty. Są to niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej, które powodują dolegliwości bólowe. Jeżeli pojawia się dość często może to świadczyć o tzw. aftozie nawrotowej.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/afty

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej

Warto również sprawdzić, co na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-w-calej-jamie-ustniej-i-czerwona-plamka-na-jezyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-blony-sluzowe-w-jamie-ustnej-i-drobne-pecherzyki-wypelnione-plynem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.