Co mogą oznaczać takie zmiany w gardle?

Dzień dobry. Zauważyłam w gardle grudy (nie wiem jak to nazwać). Znajdują się po bokach gardła i w głównej części. Wydają się być wypełnione jakimś płynem, są spore, na ich powierzchni widzę gdzieniegdzie przekrwienie. Od dawna mam usunięte wszystkie migdałki. Czasem boli mnie gardło (nie wiem, czy to przez te grudy). Co to takiego? Czy to niebezpieczne?
KOBIETA, 28 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis dolegliwości nie jest wystarczający do tego, aby stwierdzić co dokładnie jest przyczyną tych objawów. Z tym problemem najlepiej udać się najpierw do lekarza rodzinnego albo internisty, a jeżeli będzie taka konieczność, lekarze mogą skierować Panią na dalsze konsultacje specjalistyczne u laryngologa.

Takie zmiany w gardle mogą mieć różne podłoże. Być może jest to wynik infekcji o charakterze bakteryjnym lub wirusowym. Nierzadko też mogą wskazywać na pleśniawki. Są to zmiany w obrębie jamy ustnej, zwykle białego koloru, często o serowatej konsystencji spowodowane przez zakażenie grzybicze. Może się ono pojawić np. w wyniku znacznie osłabionej odporności. Poza nalotem u pacjenta może wystąpić również ból i pieczenie gardła, zmęczenie, a nawet podwyższona temperatura. W przypadku podejrzenia tej choroby lekarz może zlecić badanie mykologiczne. W leczeniu tego schorzenia zwykle wykorzystywane są różne doustne leki przeciwgrzybicze.

Opisane zmiany w gardle mogą oznaczać również tzw. afty. Są to niewielkie, aczkolwiek bolesne owrzodzenia umieszczone m.in. na śluzówce jamy ustnej. Więcej na ten ich może przeczytać Pan w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/afty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.