Zmiany grzybicze w jamie ustnej i gardle

Witam, mam pytanie, podejrzewam u siebie grzybicę jamy ustnej, a sprawa wygląda następująco. Ok. 1,5 tygodnia temu byłam u lekarza pierwszego kontaktu z bólem i zaczerwienionym gardłem, dziwne zaczerwienienia miejscowe i nawet takie plamki. Stwierdził, że mam anginę i przepisał antybiotyk, następnie po kilku dniach (4) stan się pogarszał, gardło stało się coraz czerwieńsze i nawet języczek w gardle był wręcz przekrwiony. Poszłam ponownie do lekarza, który pytał czy mechanicznie nie uszkodziłam sobie gardła, ale nic takiego nie miało miejsca, przepisał inny antybiotyk, i wysłał mnie do laryngologa. Stan gardła polepszył się, a laryngolog oprócz powiększonych węzłów chłonnych i osadu na języku nie zdiagnozował niczego konkretnego. Skierował mnie na podstawowe badania krwi, po skończeniu antybiotyku. W tym tygodniu wybieram się na badania - lecz nastąpił nowy problem - wczoraj po seksie oralnym z moim stały partnerem - zauważyłam zaczerwienienie wokół warg dolnych i górnych ust - takie niby to plamki, niby bąbelki, ciężko stwierdzić. I tak przy wgłębieniu między dziąsłami a dolną wargą też mam taki stan. Czy to wskazuje na grzybicę jamy ustnej i gardła? czy to związek z grzybicą dopochwową, z która się już kilka razy zmagałam przy kuracji antybiotykowej? Do jakiego lekarza powinnam się udać, żeby określił moją chorobę, czy istnieje jakiś wymaz grzybiczy, żeby określić co dokładnie mi dolega. Chciałam się dowiedzieć jak najszybciej i pozbyć tego, ponieważ ostatnio mam bardzo niską odporność organizmu. Przypuszczam, że spowodowaną bardzo wysokim stresem w pracy.

Witam! Antybiotykoterapia o szerokim spektrum działania czyli taka, w której stosuje się antybiotyki działające na wiele grup bakterii (np. amoksycylina) może prowadzić również do wyjałowienia pewnych okolic ciała np. jamy ustnej lub pochwy, co może skutkować infekcją grzybiczą. Ryzyko takiej infekcji może również zwiększać m.in. stres, dieta zawierająca wiele cukrów prostych. W opisanej sytuacji nie można jednoznacznie wykluczyć grzybicy i konieczne jest badanie fizykalne u lekarza rodzinnego. Najczęściej zmiany lokalizują się na języku oraz na migdałkach oraz łukach podniebiennych. Opisywane zmiany nie są charakterystyczne, ale zmiany grzybicze mogą mieć różne nasilenie i wygląd. Grzybica pochwy i jamy ustnej mogą występować niezależnie, dotychczasowy wywiad świadczy jedynie o tym, że w Pani przypadku występuje skłonność do infekcji drożdżakowych. W przypadku potwierdzenia grzybicy jamy ustnej w zależności od nasilenia może zostać zlecone odpowiednie leczenie. W przypadku zmian łagodnych wystarczy miejscowe oparte na płukankach, tabletkach do ssania. W zmianach bardziej nasilonych stosuje się flukonazol. W celu wzmocnienia odporności oraz profilaktyki infekcji drożdżakowych po antybiotykoterapii proponuję spożywać probiotyki (produkty zawierające żywe kultury bakterii kwasu mlekowego) takie jak odpowiednie preparaty w kapsułkach, kefir czy jogurt naturalny. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego, który oceni zmiany. Pozdrawiam serdecznie!