Angina a grzybica jamy ustnej

Witam. Otóż 1,5 tyg. temu zgłosiłam się do lekarza z bólem gardła,stanem podgorączkowym,zajadami i pieczeniem języka.Jak się okazało mam anginę i dostałam antybiotyk-zinnat.Po tygodniu czasu ból gardła przeszedł więc przestałam go brać bo w międzyczasie dostałam biegunki. Od 2 miesięcy leczę się na grzybicę pochwy.Tydzień temu będąc u kontroli dostałam maść,płyn do płukania i tabletki na grzybicę jamy ustnej.Nadal mnie piecze język,mam zajady i pękają mi usta. Co zrobić w takim wypadku?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Po pierwsze popełniła Pani błąd odstawiając antybiotyk nie konsultując tego z lekarzem! Stosowanie niekompletnej antybiotykoterapii powoduje nabycie oporności przez szczepy bakterii na dany lek, co w efekcie przekłada się na jego brak efektów przy ewentualnej reinfekcji.
Antybiotyki ZAWSZE należy stosować do końca kuracji, bez względu na to czy występują objawy czy całkowicie ustąpiły w trakcie kuracji.
W trakcie antybiotykoterapii powinna Pani była zażywać probiotyki (tzw. osłona antybiotykowa), co skutecznie zapobiegłoby wystąpieniu biegunki.
Jeśli biegunka nadal występuje należy uzupełniać płyny i przyjmować probiotyki lub jeść produkty mleczne zawierające szczepy bakterii Lactobacillus sp. co pozwoli uzupełnić fizjologiczną florę bakteryjną jelit.
Pieczenie języka może być spowodowane niedoborem witaminy B12, zajady w kącikach ust z kolei to objaw niedoboru witaminy B2.