Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Grzybica prącia a grzybica jamy ustnej

Mam na imię Paweł. Leczę się od 3 miesięcy na grzybicę żołędzia. Niedawno lekarz mi zmienił lek z flukonazolu (pomagał z poczatku) na trioxal 7 dni, przerwa 3 tygodnie i znów 7 dni, ale jeszcze mam zmiany w gardle, migdałki i czekam na badanie endoskopowe, bo nie wiadomo co to było. Dziś siódmego dnia widzę poprawę też w gardle i myślę, że to też może być grzyb i nie wiem co mam robić. Wizytę u lekarza mam 13 października. Proszę doradzić, czy mam przestać brać, czy też może kontynuować? Leku wystarczy mi do 13.

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Leczenie grzybicy

Grzybica to choroba, która może atakować różne części ciała. Jak można się jej pozbyć? Na ten temat wypowiada się ekspert - Agnieszka Bańka-Wrona, lekarz medycyny estetycznej.

Witam! Niestety trudno bez badania fizykalnego ocenić czy zmiany w jamie ustnej również miały przyczynę grzybiczą. Nie jest wykluczone, że mogły być spowodowane infekcją drożdżakową, gdyż tego typu infekcje mogą dotyczyć różnych okolic i mogą występować jednoczasowo. Do takich sytuacji gdy infekcje drożdżakowe są uogólnione dochodzi częściej w stanach osłabionej odporności, po antybiotykoterapii lub w cukrzycy. W opisanej sytuacji optymalnym postępowaniem wydaje się być przestrzeganie zaleceń lekarza dobierającego leczenie. Oznacza to kontynuowanie terapii i konsultację umówionego dnia. Z racji problemów z leczeniem grzybicy żołędzi proponuję wykonać pakiet badań podstawowych, które pozwolą wykluczyć częste przyczyny nawracających infekcji grzybiczych. Warto wykonać morfologię krwi, oraz oznaczyć glukozę na czczo. Warto również wiedzieć, że jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń w leczeniu infekcji drożdżakowych jest brak leczenia obojga partnerów. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy