Grzybica prącia a grzybica jamy ustnej

Mam na imię Paweł. Leczę się od 3 miesięcy na grzybicę żołędzia. Niedawno lekarz mi zmienił lek z flukonazolu (pomagał z poczatku) na trioxal 7 dni, przerwa 3 tygodnie i znów 7 dni, ale jeszcze mam zmiany w gardle, migdałki i czekam na badanie endoskopowe, bo nie wiadomo co to było. Dziś siódmego dnia widzę poprawę też w gardle i myślę, że to też może być grzyb i nie wiem co mam robić. Wizytę u lekarza mam 13 października. Proszę doradzić, czy mam przestać brać, czy też może kontynuować? Leku wystarczy mi do 13.

Witam! Niestety trudno bez badania fizykalnego ocenić czy zmiany w jamie ustnej również miały przyczynę grzybiczą. Nie jest wykluczone, że mogły być spowodowane infekcją drożdżakową, gdyż tego typu infekcje mogą dotyczyć różnych okolic i mogą występować jednoczasowo. Do takich sytuacji gdy infekcje drożdżakowe są uogólnione dochodzi częściej w stanach osłabionej odporności, po antybiotykoterapii lub w cukrzycy. W opisanej sytuacji optymalnym postępowaniem wydaje się być przestrzeganie zaleceń lekarza dobierającego leczenie. Oznacza to kontynuowanie terapii i konsultację umówionego dnia. Z racji problemów z leczeniem grzybicy żołędzi proponuję wykonać pakiet badań podstawowych, które pozwolą wykluczyć częste przyczyny nawracających infekcji grzybiczych. Warto wykonać morfologię krwi, oraz oznaczyć glukozę na czczo. Warto również wiedzieć, że jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń w leczeniu infekcji drożdżakowych jest brak leczenia obojga partnerów. Pozdrawiam serdecznie!