Czy jest to problem, z którym powinnam się zgłosić do lekarza?

Witam, Co jakiś czas na wędzidełku pod językiem robi mi się coś co wygląda jak zajad. Jest to takie małe pęknięcie, które powoduje pieczenie przy dotyku lub podniesieniu języka w górę. Nie wydaje mi się, że mam zbyt krótkie wędzidełko, jednak niepokoją mnie te pęknięcia. Dodam, że goją się same w ciągu kilku dni. Czy jest to problem, z którym powinnam się zgłosić do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Dolegliwości, o których Pani pisze mogą wskazywać na zajady, afty bądź pleśniawki.

Te małe, punktowe zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej są częstymi schorzeniami. Powodują one dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, głównie podczas jedzenia i mówienia.

Afty, zajady i pleśniawki są często mylone, jednakże są to odrębne zmiany o różnym pochodzeniu. Te pierwsze powstają na skutek obniżenia odporności, przy niedoborach żelaza i witamin z grupy B, a także u alergików. Są to małe, owalne owrzodzenia bądź nadżerki na błonie śluzowej jamy ustnej. Zmiany te mogą być bolesne.

Zajady to zmiany występujące jedno- lub obustronnie w kącikach ust. Czynniki, które sprzyjają powstawaniu zajadów to niedobory witamin, głównie z grupy B, zmniejszona odporność oraz cukrzyca. Nie jest to groźna zmiana, aczkolwiek bolesna i uciążliwa.

Pleśniawki natomiast powstają na skutek zakażeń grzybiczych. Występują głównie na dziąsłach, podniebieniu, policzkach, a także w okolicach języka. Mają postać białych nalotów. Powodują spory dyskomfort, są bolesne i utrudniają swobodne przełykanie. Zmiany te rozwijają się u osób z obniżoną odpornością, z niedoborami witamin, u cukrzyków, a także u osób leczonych sterydami.

Wyżej wymienione schorzenia należy odpowiednio leczyć i nie powinno się bagatelizować tego problemu. Bardzo ważne jest zadbanie o odporność oraz dietę bogatą w żelazo, kwas foliowy i witaminy z grupy B.

W leczeniu tych zmian pomocne są płukanki stosowane do jamy ustnej, spreje oraz preparaty do pędzlowania, przepisywane przez lekarza.

Trudno ustalić dokładnie przyczynę Pani dolegliwości, dlatego proponujemy skonsultować się z lekarzem, który określi odpowiedni kierunek leczenia.

Zachęcamy, aby zapoznać się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plesniawki

https://portal.abczdrowie.pl/afty

https://portal.abczdrowie.pl/zajady

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.