Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak leczyć afty?

Co na afty? Od około tygodnia męczą mnie afty - dokładnie w dwóch miejscach. Stosuje żel - "dezaftan" od dwóch dni ale na razie nie pomaga. Co zrobić?
ponad rok temu

Skutki chrapania

Niewyspanie partnera czy partnerki to nie jedyne przykre skutki chrapania. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat. O skutkach chrapania mówi dr Michał Michalik.

Witam serdecznie,
Niestety dostępne w aptekach preparaty wspomagające leczenie aft nie są w stanie diamentralnie przyspieszyć ich gojenia. Potrzeba do tego czasu, zazwyczaj zmiany mają znacząco mniejsze nasilenie po około tygodniu. Proszę przy tym unikać gorących, drażniących, kwaśnych i ostrych pokarmów. Dodatkowo można wspomóc się suplementacją witamin z grupy B.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk Stomatolog

U pacjentów z aftowym zapaleniem jamy ustnej najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne oraz środki odkażające. W cięższych postaciach zaleca się stosowanie antybiotyków . Wskazane jest również podawanie witamin z grupy B. W okresie remisji należy dokonać sanacji jamy ustnej. Niestety choroby najczęściej nie można wyleczyć - tylko niektóre postacie związane ze schorzeniami ogólnymi np celiakią - leczenie schorzenia podstawowego może spowodować wyleczenie aftozy
Proszę zgłosić się do lekarza stomatologa periodontologa - na pewno pomoże.
Pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy