Jak leczyć afty?

Co na afty? Od około tygodnia męczą mnie afty - dokładnie w dwóch miejscach. Stosuje żel - "dezaftan" od dwóch dni ale na razie nie pomaga. Co zrobić?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Niestety dostępne w aptekach preparaty wspomagające leczenie aft nie są w stanie diamentralnie przyspieszyć ich gojenia. Potrzeba do tego czasu, zazwyczaj zmiany mają znacząco mniejsze nasilenie po około tygodniu. Proszę przy tym unikać gorących, drażniących, kwaśnych i ostrych pokarmów. Dodatkowo można wspomóc się suplementacją witamin z grupy B.

Lek. MaĹgorzata Horbaczewska

U pacjentów z aftowym zapaleniem jamy ustnej najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne oraz środki odkażające. W cięższych postaciach zaleca się stosowanie antybiotyków . Wskazane jest również podawanie witamin z grupy B. W okresie remisji należy dokonać sanacji jamy ustnej. Niestety choroby najczęściej nie można wyleczyć - tylko niektóre postacie związane ze schorzeniami ogólnymi np celiakią - leczenie schorzenia podstawowego może spowodować wyleczenie aftozy
Proszę zgłosić się do lekarza stomatologa periodontologa - na pewno pomoże.
Pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk