Jak skutecznie wyleczyć afty?

Witam.Borykam się odkąd pamiętam z aftami,były sporadycznie pojedyncze ale od paru lat nasiliły się strasznie,mam po kilka na raz.W tej chwili mam 5 aft,nie mogę jeśc,jestem opuchnięta nie mówiąc już o bolesnych węzłach.Byłam u lekarzy ale jedni mówili,że muszę myć jedzenie(jak bym nie wiedziała)inni że to od stresu oraz problemy z odpornością ale żadnych badań nie robią,przestałam już chodzić do lekarzy.Proszę opomoc bo już nie mam siły, Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
w leczeniu aft istotne jest poznanie ich pochodzenia, etiologia występowania aft w jamie ustnej jest dość złożona, wśród przyczyn nawracających epizodów aft wymienia się głównie osłabienie odporności, przewlekły stres, drażnienie błony śluzowej, alergie, problemy żołądkowo-jelitowe, niedobory pokarmowe i inne. Czasem afty potrafią występować rodzinnie.

Czy wykonywała Pani badania morfologii krwi, poziomu żelaza, kwasu foliowego, witamin z grupy B, glukozy? Czy przyjmuje Pani witaminy w formie suplementów diety? Czy zauważyła Pani osłabienie odporności?

w leczeniu aft stosuje się leczenie zarówno miejscowe (stosowanie maści lub roztworów miejscowo na zmiany, nawet bez recepty są dostępne preparaty na afty, np.Dezaftan), można też płukać jamę ustną naparem rumianku, ewentualnie szałwii lub nawet mocno zaparzonej herbaty. Jeśli w badaniach laboratoryjnych wykryty zostanie niedobór np.żelaza, warto wprowadzić jego suplementację.

Na pewno radziłabym zrezygnować ze stosowania preparatów (płukanki do płukania jamy ustnej, żele do stosowania miejscowo) zawierających w składzie alkohol - niepotrzebnie wysuszą błonę śluzową jamy ustnej i mogą zaostrzać dolegliwości.
Dodatkowo łagodna pasta (bez ostrego smaku, np.ziołowa) oraz łagodna dieta (bez pikantnych, ostrych, kwaśnych, drażniących potraw).

Pozdrawiam