Zmiany zanikowe korowo-podkorowe obu półkul mózgu

Zmiany zanikowe korowo-podkorowe obu półkul mózgu. W sąsiedztwie komór bocznych zaznaczona leukoarajoza. W istocie białej obu półkul mózgowych rozproszone, dość liczne , drobne ogniska, leukodegeneracyjne, naczyniopochodne, przewlekłe. Poza tym sygnał istoty białej i szarej w obu półkulach mózgowych jest prawidłowy, adekwatny do wieku. Układ komorowy nieprzemieszczony. Nie uwidoczniono ognisk patologicznego kontrastowania. Zawartość oczodołów, siodła tureckiego w normie.

Zmiany naczyniopochodne w mózgu są wynikiem miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej.
Najczęściej powstają jako konsekwencja chorób sercowo-naczyniowych, z których na pierwszym miejscu wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, cukrzyca i miażdżyca tętnic domózgowych.
Leukoarajoza okołokomorowa może wynikać z nadciśnienia.
Należy kontrolować czynniki ryzyka by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu.