Dlaczego odczuwam tętnienie w brzuchu?
Dzień dobry od około miesiąca odczuwam tętnienie brzucha wyżej pępka i najbardziej wyczuwalne po lewej stronie. Byłam na usg jamy brzusznej i było wszystko w porządku ale tętnienie nie ustaje. Mam 20 lat jestem kobietą i nie należe do bardzo szczupłych osób a nawet mam kilka kg nadwagi. Bardzo mnie to nie pokoi. Tętnienie jest widoczne najbardziej podczas leżenia na plecach i czasem je odczuwam np po dużym wysiłku. Co to może być? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
tętnienie w brzuchu, określane również jako pulsowanie w brzuchu, może mieć charakter fizjologiczny. Najczęściej można je zaobserwować u szczupłych osób, choć nie zawsze jest to warunkiem.
Taki objaw występuje także w przypadku tętniaka aorty brzusznej, dlatego konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Wydaje się, że jeśli USG jamy brzusznej nie wykazało żadnych nieprawidłowości, to nie powinna mieć Pani powodów do niepokoju. Podczas badania USG ocenia się bowiem wielkość aorty brzusznej, więc tętniak aorty byłby widoczny.
W naszym serwisie pojawiały się podobne pytania pochodzące od innych użytkowników. Umieszczamy je poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tetniak-ma-zwiazek-z-aorta,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-tetnienie-w-brzuchu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-pulsowanie-brzucha-to-normalny-objaw-organizmu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieprzyjemne-uczucie-w-brzuchu-na-wysokosci-pepka.