Co oznacza taki ból brzucha z lewej strony pod żebrami?

Córka ma 7 lat i mamy problem. Po zjedzonym posiłku, jeśli gdzieś wychodzimy i trzeba chodzić od razu boli ją brzuszek z lewej strony pod żebrami i bardzo ciężko jest jej iść dalej, co to może być? Proszę o ppradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę niezwłocznie zgłosić się do pediatry – nawracającego bólu brzucha, umiejscowionego w konkretnym miejscu nie wolno bagatelizować, zwłaszcza w przypadku dziecka. By postawić diagnozę lub przynajmniej wysnuć jakąś hipotezę konieczne jest badanie fizykalne dziecka oraz, prawdopodobnie, badanie USG jamy brzusznej oraz badania krwimorfologia, CRP. Bez tego ciężko domniemywać przyczynę. Po lewej stronie brzucha znajduje się zarówno śledziona, jak i trzustka, natomiast bóle pojawiające się po posiłku mogą mieć związek nawet z zapaleniem błony śluzowej żołądka lub dolegliwościami jelitowymi. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakim-chorobom-towarzyszy-bol-brzucha-z-lewej-strony.

Proszę również zwrócić uwagę na stolce córki – jak często są oddawane, jaki masz kształt oraz konsystencję, czy dziecko nie cierpi na wzdęcia, biegunki lub zaparcia. To są istotne informacje, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny dolegliwości. Być może córka ma jakieś alergie pokarmowe, zaś bóle brzucha są bezpośrednio związane z tym, co spożywa. Zachęcam do lektury artykułu, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-dziecka-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.