Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Witam. Mam na imię Marcin, mam 26 lat i mam ból brzucha po lewej stronie pod żebrami. Od 2,5 roku co jakiś czas (co 5-6 miesięcy) odczuwam ból brzucha po lewej stronie pod żebrami, na calej długości żeber, aż do pleców. Towarzyszy mu raz biegunka, raz zbity, wyschnięty stolec, a najczęściej luźny, jakby gliniasty stolec. Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami nie jest jakiś nie do wytrzymania, ale nurtujący, niezależnie od posiłku. Byłem już u wielu specjalistów i nic. Diagnoz pojawiania się bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami było wiele - od stresu po trzustkę. Miałem robione różne badania. Sierpień - wrzesień 2009: USG i badanie krwi nic nie wykazały, styczeń 2010 - gastroskopia i kolonoskopia też nic, wszystko w normie a ból brzucha po lewej stronie pod żebrami nadal jest. Lekarz powiedział, że mam jakiś refluks (niebardzo mi to pasuje, ponieważ nie mam zgagi). Dostalem lek, który brałem dwa tygodnie bez skutku. Na dzień dzisiejszy ból brzucha po lewej stronie pod żebrami nie minął, ale umiejscowił się w boku pod żebrami i luźny, gliniasty stolec 3 razy dziennie. Proszę o podpowiedź i interpretację objawów dot. bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami za odpowiedź Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie.

Diagnostyka opisywanych przez Pana bólów brzucha została przeprowadzona prawidłowo. Lokalizacja bólu wskazuje na patologię trzustki bądź żołądka. Chorobę trzustki zasadniczo rozponaje się na podstawie badania USG, żołądka na podstawie gastroskopoii. Jeżeli oba badania nic nie wykazały, być może patologia dotyczy innego narządu, np. wątroby bądź dróg żółciowych. Pomocne mogłoby być ewentualne badania ECPW, które dokłądnie ocenia stan dróg żółciowych. Woreczek żółciowy i wątrobę natomiast ocenia się na podstawie badania USG, które, jak Pan pisze było prawidłowe.

Nie napisał Pan, jakie badania laboratoryjne były u Pana wykonane. Takie badania, jak poziom cukru we krwi i lipidogram są bardzo pomocne w diagnostyce różnicowej. Być może badanie obrazowe, jakim jest rezonans jamy brzusznej, również dostarczyłby dokładniejszych informacji o stanie narządów wewnętrznych. Problemu tak długotrwałego bólu, z towarzysząca biegunką nie można bagatelizować i należy poszukiwać przyczyny schorzenia.