Co oznacza taki ból brzucha u 11-letniego dziecka?

Moja 11 letnia córka jest przeziębiona od kilku dni. Dziś zaczął boleć ją brzuch i wymiotowała. Po kilku godzinach zaczął boleć ją brzuch z prawej strony. Przy ucisku prawej strony brzucha w okolicach biodra ból wzrastał. Teraz ból ustąpił - minęło już kilka godzin i nie ma bólu. Pytanie czy to może być zapalenie wyrostka , czy fakt że ból ustąpił wyklucza już taką możliwość i jest to raczej objaw związany z przeziębieniem (np. grypą żołądkową) ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

objawy wskazujące na zapalenie wyrostka robaczkowego mogą zmieniać swoje natężenie, ale raczej samoistnie nie ustąpią. Mogą jedynie ulec wyciszeniu, kiedy chory położy się na lewym boku z podkurczonymi nogami. Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-wyrostka-przyczyny-objawy.

Bóle brzucha po prawej stronie mogą mieć jednak więcej przyczyn. Dolegliwości pojawiają się także w przypadku chorób wątroby, zapalenia pęcherzyka żółciowego czy kamicy dróg żółciowych. Wskazana jest więc szersza diagnostyka, która umożliwi znalezienie źródła problemu.

Możliwe przyczyny bólu brzucha po prawej stronie zostały opisane pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny.

Warto więc udać się z córką do lekarza, aby mieć pewność, że nic jej nie dolega.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.