Witam serdecznie,
Wyobrażam sobie, że symptomy, o których Pani napisała, są bardzo dokuczliwe, a dodatkowo niepokoją, gdyż nieznana jest ich przyczyna.
Takie dolegliwości, jak biegunka, zmęczenie, brak apetytu oraz zgaga, mogą być sygnałem różnych problemów zdrowotnych. Najczęstszą przyczyną bywają infekcje przewodu pokarmowego, które mogą być wywołane przez wirusy, bakterie lub pasożyty. Biegunka występuje również w chorobach zapalnych jelit. Inne schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego, nietolerancja pokarmowa (np. laktoza czy gluten) oraz niektóre zaburzenia trawienia, również mogą prowadzić do podobnych niedogodności. Warto też wspomnieć o zatruciach pokarmowych oraz o skutkach ubocznych niektórych leków. W niektórych przypadkach biegunka może być również objawem poważniejszych stanów, takich jak zaburzenia funkcji trzustki, nadczynność tarczycy, a nawet niektórych nowotworów przewodu pokarmowego.
W związku z tym ważne jest, aby w przypadku długotrwałej lub powtarzającej się biegunki skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia. Na początku proponuję kontakt z lekarzem internistą, który zdecyduje, jakie należy wykonać badania i czy potrzebna będzie wizyta u gastrologa czy gastroenterologa.
Proszę pamiętać, że przedłużająca się biegunka, zwłaszcza połączona z małym spożyciem płynów, może prowadzić do odwodnienia. W tej sytuacji ważne jest, aby Pani zwróciła uwagę na nawodnienie organizmu. Pijąc dużo wody lub napojów elektrolitowych, można mu zapobiec. Warto też na jakiś czas ograniczyć spożywanie potraw, które mogą być trudne do strawienia, jak tłuste czy ciężkie jedzenie.
Jeśli objawy nie ustąpią lub będą się nasilać, zalecam skonsultowanie się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, by wykluczyć poważniejsze przyczyny.
Polecam lekturę artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/biegunka
• https://portal.abczdrowie.pl/odwodnienie-organizmu
• https://portal.abczdrowie.pl/zgaga
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz pełnej sprawności.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co robić z tą silną biegunką u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tą silną biegunką u 24-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tą biegunką po posiłkach? – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Co robić z tą biegunką w 15 tygodniu ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z silną biegunką po spożyciu tatara? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może znaczyć ten silny ból brzucha i biegunka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak poradzić sobie z przewlekła biegunką? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z biegunką u małego dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak wyleczyć taką biegunkę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tymi porannymi biegunkami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie