Co robić z tą biegunką po posiłkach?

Witam od około 3 lat mam cały czas biegunkę po każdym posiłku. Czasami nawet 4-5 razy dziennie. Przez to tez boli mnie brzuch. Mam mówi „pij dużo wody”owszem pije ale problem tkwi gdzie indziej. Robiłam tylko badania krwi i są dobre Nie wiem do którego lekarza się zgłosić na badania ? Błagam pomóżcie do jakiego lekarza na badania mam ubiegać się o skierowanie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli biegunka – w tym przypadku biegunka przewlekła – trwa tak długo, to niezależnie od przyczyny może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Mam tu na myśli niedobory witamin i mikroelementów, prowadzące do zaburzeń wielu funkcji życiowych.

Niestety podała Pani za mało szczegółów, stąd bardzo trudno byłoby wskazać jednoznacznie przyczynę przewlekłej biegunki. Na pewno powinna Pani rozpocząć od wizyty u internisty, który zbierze wywiad, mający na celu ustalenie momentu, w którym biegunka się pojawiła, a także okoliczności jej towarzyszących. Należy także ustalić, jaką postać ma biegunka i czy pojawia się w związku ze spożyciem konkretnych posiłków czy też jej przyczyna jest psychosomatyczna (pojawia się np. na tle nerwowym).

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Badania krwi prawdopodobnie w tym przypadku są niewystarczające, stąd w poszukiwaniu przyczyny Pani biegunki należy zbadać śledzionę czy wątrobę w badaniu fizykalnym. Koniecznym krokiem może być badanie kału – na krew utajoną i pasożyty oraz pH stolca. O dalszych badaniach zadecyduje specjalista – gastroenterolog, do którego powinna Pani się zgłosić.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/biegunki-a-choroby-wewnetrzne-co-je-laczy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.