Dlaczego od tak dawna mam biegunkę?

Witam mam 22 lata Od około 8 miesięcy mam biegunkę Biegunka występuje praktycznie codziennie , czasami pojawią się też zatwardzenie i od czasu do czasu krew na papierze Zgłosiłem się do lekarza rodzinnego który skierował mnie na badania krwi z których nic nie wyszło Następnie dostalem skierowanie na kolanoskopie z której różnież nic nie wyszło . Pytając lekarza co mam dalej zrobić lekarz powiedział że nie wie . Biegunka wciąż nie ustępuje, co mam robić do kogo się zgłosić

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę zgłosić się do lekarza posiadającego specjalizację z gastroenterologii.

Codzienna biegunka występująca od tak długiego czasu nie jest normalnym zjawiskiem. Może ona oznaczać nieswoiste zapalenie jelit, celiakię, zespół jelita drażliwego, zaburzenia endokrynologiczne, niewydolność trzustki czy zespół krótkiego jelita. Może ona również pojawiać się na skutek zażywania niektórych leków lub z powodu nietolerancji pokarmowej. Krew na papierze, którą Pan zaobserwował może natomiast świadczyć o żylakach odbytu.

Aby znaleźć przyczynę przewlekłych biegunek nie wystarczy samo badanie krwi i kolonoskopia. Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego, badanie fizykalne, badanie kału oraz w razie potrzeby wykonanie gastroskopii oraz badania radiologicznego (np. USG jamy brzusznej). Pomocne może być również zmodyfikowanie diety.

Temat ten został poruszony w jednym z naszych artykułów, który znaleźć można pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.