Jak poradzić sobie z tą biegunką?

Dzień dobry , od dłuższego czasu mam problem który zaburza mi codzienne funkcjonowanie. Zaczęło się około 4 lata temu gdy miałam biegunkę podczas pobytu poza domem. Od tamtego czasu czasami nachodziły mnie takie problemy gdy bylam poza domem. Aktualnie od paru tygodni zjem cos poza domem i od razu muszę do toalety. Czuję ścisk w brzuchu i w szybkim tempie musze dostać się do toalety. Podobna sytuacja jest gdy jadę samochodem i przypomni mi się że do domu mam trochę dłuższą drogę, w sklepie gdy ktoś długo stoi przy wyborze produktów a ja jestem świadoma że nie ma toalety. Zaburza mi to codzienne funkcjonowanie ponieważ stresują mnie dłuższe wyjścia gdzie wiem że nie ma toalety , wyjścia ze znajomymi ponieważ po zjedzeniu od razu mówię żebyśmy szli do toalety. Czuję się okropnie i aktualnie boję się nawet jechać na zakupy bo wiem że będę biegać szybko po sklepie aby jak najszybciej wrócić do domu. Chciałabym porady , do jakiego lekarza się z tym udać , co robić zeby wyjścia nie były takie stresujące oraz co to może być. Pozdrawiam
KOBIETA, 20 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wygląda na to, że cierpi Pani na dolegliwości trawienne, które nasilają się pod wpływem stresu. Może to mieć związek z zespołem jelita drażliwego bądź nerwicą lękową.

W pierwszej kolejności zachęcamy Panią do zapisania się na wizytę u gastrologa, ewentualnie lekarza rodzinnego, gdyby terminy do gastrologa były bardzo odległe. Po wykluczeniu ewentualnych nieprawidłowości warto skorzystać także z pomocy psychologicznej, ponieważ takie objawy mogą mieć podłoże psychiczne.

Nasi eksperci wypowiadali się na podobne tematy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekla-biegunka-a-wieloletni-stres,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-ze-stresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-i-bol-zoladka-a-stres,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-a-stres-u-19-letniej-osoby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.