Biegunka a stres u 19-letniej osoby

Witam. Od 4 dni zaczelam pracę. Od tego czasu zdarzaja mi sie objawy oznajmujace biegunke. Jednego dnia zazylam jeden Stoperan po kolejnych objawach drugi i na dwa dni byl spokoj. Trzeciego dnia musislam rowniez zazyc tabletke stoperan. Od tego czasu juz dwie doby nie bylam sie wyproznic. Podejrzewam ze z powodu stresu i nowej pracy dopadaja mnie te przypadlosci. Wczesniej tez je zauwazylam w okresach silnego stresu. Martwie sie bo nie powinnam brac tyle tabletek. Co robic?

Witam panią,
jeżeli Pani doświadczenia wskazują, że wystąpienie biegunek związane jest z przeżywaniem dużego stresu, warto przyglądnąć się temu problemowi właśnie od tej strony. Zażywanie leków powstrzymujących wypróżnianie zadziała doraźnie i może przynieść niekorzystne skutki uboczne, w przypadku długiego ich stosowania. W tej sytuacji warto porozmawiać ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta), aby wspólnie przyglądnąć się przyczynom, które sprawiają, że pojawiają się u Pani problemy natury psychosomatycznej oraz, aby podjąć decyzję o dalszej formie pomocy, z której mogłaby Pani skorzystać. Może wystarczy kilka spotkań, które pomogą Pani nauczyć się radzić sobie ze stresem. Jeżeli problem jest poważniejszy, zachęcam do skorzystania z psychoterapii.