Dlaczego dziecko ma na twarzy kaszkę?

Witam. Moja 3-letnia córka od dłuższego czasu ma krostki na policzkach tzw kaszkę. Dodam że bardzo lubi i często je jajka oraz pije mleko. Ostatnio zaczęłam jej podawać mleko bez laktozy, ale niestety nie widzę poprawy. Czy mam stosować jakąś maść na te policzki, czy ograniczyć spożycie jajek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli podejrzewa Pani, że wysypka na twarzy dziecka jest alergiczna i jest to alergia na białka mleka krowiego, to podawanie mleka bez laktozy nie rozwiąże problemu. Laktoza to cukier mleczny, a uczulenie na nią zdarza się rzadko – dotyczy to pewnego odsetka niemowląt, a także ludzi w podeszłym wieku, u których brakuje enzymu potrzebnego do trawienia laktozy. Natomiast stosunkowo powszechnym problemem może być alergia na białka mleka, a tych nie da się usunąć z nabiału tak, jak laktozy. Więc podawanie mleka bez laktozy, ale z białkami mleka krowiego nie wyeliminuje dolegliwości córki.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci-objawy-i-diagnostyka.

Warto jednak wiedzieć, że lista potencjalnych alergenów jest długa – ograniczenie mleka czy jajek w tym wypadku nie wystarczy (gdy nie wie Pani, co spowodowało reakcję skórną). Jeżeli dotychczas córka spożywała wszystko i na żaden składnik pokarmowy nie reagowała alergią, to teraz może Pani jedynie metodą eliminacji bądź testów ustalić źródło alergii. Wówczas konieczne będzie wyeliminowanie alergenu z diety radykalnie, aż do momentu ustąpienia wysypki – jeśli to alergia na BMK, wówczas nie tylko mleka trzeba będzie odstawić, ale i cały nabiał, wiele słodyczy ze sklepowej półki, a nawet niektóre wędliny czy inne produkty przetworzone.

Oczywiście warto pamiętać, że to nie musi być alergia – proszę skonsultować się z pediatrą, powinien obejrzeć zmiany, bo bez tego trudno domniemywać źródła dolegliwości dziecka.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-wysypkowe-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.