Czy możliwe, że syn jest uczulony na czekoladę?

Dzień dobry Mam 2 letniego synka który dostał jakiegoś uczulenia są to plamy na genitaliach i pachwinach A teraz jest jedna plama na karku czy to możliwe że jest uczulony na czekoladę 2 tygodnie był w Polsce u dziadków i oczywiście czekolady nadmiar maść i nie pomagaja mam travikord clotrimazolum u dalej nic zero poprawy prosze o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę niezwłocznie skonsultować się z pediatrą – konieczne jest obejrzenie zmian i ewentualnie poszerzenie diagnostyki o panel alergiczny. W przypadku alergii na czekoladę, alergenem może być białko mleka krowiego, orzechy czy pszenica, będące niekiedy częścią składową słodyczy.

Natomiast objawy alergii są dość charakterystyczne – jeśli chodzi o zmiany skórne, to najczęściej umiejscawiają się na policzkach, łokciach i kolanach. Plamy w okolicach krocza mogą być skutkiem kontaktu skóry np. z kałem dziecka – często występuje w przypadku alergii na białka mleka krowiego. Więcej o alergiach pokarmowych u dzieci w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci.

W sytuacji podejrzenia alergii czy nietolerancji pokarmowej podaje się leki antyhistaminowe – syrop oraz krople. W przypadku pojawienia się świądu stosowane są także maści łagodzące, a także emolienty. Travocort i Clotrimazolum to maści przeciwgrzybicze – nie wolno ich stosować u dzieci bez wskazań lekarskich, zaś jeśli zmiany skórne mają podłoże alergiczne, to tym bardziej nie ma sensu używanie tych farmaceutyków. Być może w odnalezieniu źródła wysypki pomoże Pani ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-wysypkowe-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.