Witamy!
Okres rozpoczęcia szkoły to nowy, trudny i wymagający czas zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Dochodzi tutaj pewna systematyczność oraz obowiązkowość, a cykl dnia zostaje uzależnionych od zajęć w szkole.
Siedmioletnie dziecko, na tym etapie, dopiero wdraża się w codzienną rutynę, czynności. Zmienia się budynek szkoły, otoczenie, nauczyciele, a przede wszystkim koleżanki i koledzy. Większość dnia spędza z nową grupą rówieśników, z którymi musi zacząć budować relacje.
Z Pani opisu wynika, że syn jest jeszcze na etapie wdrażania się oraz przyzwyczajania do nowych obowiązków wynikających z chodzenia do szkoły. O ile w przedszkolu wszystko było prostsze, łatwiejsze, o tyle szkoła niesie ze sobą pewne zobowiązania i obowiązki. Dziecko dopiero uczy się tego, uczy się systematyczności, z którą często i dorośli mają problem.
Fakt wstawania o określonej, wczesnej porze, konieczność wyrobienia się w czasie, mogą powodować nerwową atmosferę w domu, a dziecko to odczuwa.
Proponujemy na spokojnie wyjaśnić synowi, że szkoła to nowy i ciekawy etap w życiu, ale też i obowiązki, których na spokojnie należy się uczyć.
Warto zachęcić dziecko do wczesnego chodzenia spać, żeby mógł z chęcią rano wstawać. Należałoby przy tym ograniczyć przed spaniem wszelkie bodźcie działające na układ nerwowy, między innymi: telewizor, telefon, czy komputer. Dziecko powinno kłaść się spać wyciszone, spokojne, ze świadomością, że jutro musi być wyspany i wypoczęty, aby rozpocząć nowy dzień.
Jeśli te problemy będą utrzymywać się dłuższy czas zalecamy konsultację z psychologiem dziecięcym. Specjalista na pewno pomoże uporać się z radzeniem sobie z codziennymi obowiązkami oraz ustali źródło problemów w zachowaniu syna.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://parenting.pl/cwiczenie-koncentracji-u-dziecka
https://parenting.pl/cwiczenia-na-koncentracje
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co mogą oznaczać takie problemyz koncentracją u syna? – odpowiada Mgr Agnieszka Fiszer
- Jak wzmocnić koncentrację i kreatywność? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Dlaczego mam problemy z koncentracją mając 19 lat? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Wyniki badania krwi i zaburzenia koncentracji u 7-latka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Braki koncentracji i pamięci oraz uczucie pustki w głowie – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Co na brak koncentracji u dziecka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak radzić sobie z zachowaniem 8-latka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Przemęczenie i problemy z koncentracją u 6-latka – odpowiada mgr Katarzyna Binder
- Problem z mówieniem i mylenie słów – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Brak motywacji i koncentracji - czy wszystko samo wróci do normy? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek