Jak poprawić koncentrację u 7-latka?

Dzień dobry. Mam problem z 7latkiem. Syn ma problemy z koncentracją. W szkole nie umie utrzymać porzadku na ławce. Wszystko gubi, zapomina. Nie wie co było na lekcjach bo zdążył zapomnieć. Codzienna poranna rutyna sprawia mu problemy. Są kłótnie o mycie zębów, ubieranie. Każdą z tych czynności robi bardzo wolno i trzema mu powtarzać w trakcie kilka razy co ma robić.. Bo szybko się rozkojarza, myśli kompletnie o czymś inny. Od dwóch lat poranki wyglądają tak samo. Syn się budzi albo ja go budze i mówię że ma zjeść umyć zęby i się ubrać bo idziemy do szkoły. I niestety codziennie są nerwy i kłótnie bo mimo moich próśb nie może się na tym skupić. O ile wcześniej chodził do przedszkola nie było to tak problematyczne. Natomiast teraz gdy do szkoły ma na 8.00 ciężko się nam wyrobić. W dodatku staje się teraz bardzo nerwowy i nie słucha się. Na każdą moja prośba reaguje krzykiem i różnymi wymówkami. Staram się zachęcać jak tylko mogę do robienia codziennych czynnosci. Ale kończy mi się cierpliwość. Rozmowy nie przynoszą żadnego efektu. Nie wiem czy to taki wiek i mu przejdzie czy mam zasięgnąć porady specjalisty. Wiem że jest jeszcze mały i bujanie w obłokocha nie jest czymś złym. Ale zaczęła się szkoła i coraz więcej obowiązków. Nie wiem czy to ka przesadzam czy faktycznie mamy jakiś problem.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Okres rozpoczęcia szkoły to nowy, trudny i wymagający czas zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Dochodzi tutaj pewna systematyczność oraz obowiązkowość, a cykl dnia zostaje uzależnionych od zajęć w szkole.

Siedmioletnie dziecko, na tym etapie, dopiero wdraża się w codzienną rutynę, czynności. Zmienia się budynek szkoły, otoczenie, nauczyciele, a przede wszystkim koleżanki i koledzy. Większość dnia spędza z nową grupą rówieśników, z którymi musi zacząć budować relacje.

Z Pani opisu wynika, że syn jest jeszcze na etapie wdrażania się oraz przyzwyczajania do nowych obowiązków wynikających z chodzenia do szkoły. O ile w przedszkolu wszystko było prostsze, łatwiejsze, o tyle szkoła niesie ze sobą pewne zobowiązania i obowiązki. Dziecko dopiero uczy się tego, uczy się systematyczności, z którą często i dorośli mają problem.

Fakt wstawania o określonej, wczesnej porze, konieczność wyrobienia się w czasie, mogą powodować nerwową atmosferę w domu, a dziecko to odczuwa.

Proponujemy na spokojnie wyjaśnić synowi, że szkoła to nowy i ciekawy etap w życiu, ale też i obowiązki, których na spokojnie należy się uczyć.

Warto zachęcić dziecko do wczesnego chodzenia spać, żeby mógł z chęcią rano wstawać. Należałoby przy tym ograniczyć przed spaniem wszelkie bodźcie działające na układ nerwowy, między innymi: telewizor, telefon, czy komputer. Dziecko powinno kłaść się spać wyciszone, spokojne, ze świadomością, że jutro musi być wyspany i wypoczęty, aby rozpocząć nowy dzień.

Jeśli te problemy będą utrzymywać się dłuższy czas zalecamy konsultację z psychologiem dziecięcym. Specjalista na pewno pomoże uporać się z radzeniem sobie z codziennymi obowiązkami oraz ustali źródło problemów w zachowaniu syna.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/cwiczenie-koncentracji-u-dziecka

https://parenting.pl/cwiczenia-na-koncentracje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.