Co może znaczyć ten problem okolic intymnych?

Witam, od ponad miesiąca zauważyłam u siebie niepokojący problem z okolicami intymnymi. Początkowo z pochwy wydobywał się żółtawy płyn o 'kwaśnym' zapachu. Zapach ustał po kilku dniach, jednak kolor pozostał. Ostatnio konsystencja zmieniła się na lekko "twarogową". Od czterech miesięcy stosuję tabletki antykoncepcyjne Vibin, oraz od niedawna globulki Gynoxin oraz Vagical. Czym jest to wszystko spowodowane? Powinnam się bać, czy to dość normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam, ten stan jest prawdopodobnie podyktowany stosowaną przez Panią antykoncepcją hormonalną. Niestety, jednym z możliwych skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych może być zmiana pH pochwy, a co za tym idzie – większą podatnością na infekcje intymne, szczególnie grzybicze. Szacunkowo z podobnym problemem boryka się więcej niż 1% kobiet stosujących taką formę antykoncepcji. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niepokojace-objawy-przy-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych. Konsystencja upławów oraz „serowate” grudki, o których Pani pisze, mogą być właśnie objawem grzybiczego zakażenia pochwy. Warto, żeby zbadał Panią ginekolog i, jeśli uzna to za konieczne, zaordynował odpowiednie leki. Dodatkowo proszę pamiętać o probiotyku przeznaczonym właśnie do okolic intymnych – pomoże skolonizować pochwę bakteriami kwasu mlekowego. W aptekach dostępne są specjalne żele zawierające bakterie szczepu Lactobacillus. Poza tym ważna jest higiena, a także odpowiednia bielizna, która zapobiegnie namnażaniu się patogenów. Więcej szczegółów o higienie intymnej jako profilaktyce zakażeń intymnych w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/gdy-idziesz-na-basen-jacuzzi-stosujesz-antykoncepcje-badz-kwasna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.