Jak zapobiegać kłykcinom kończystym?

Dzień dobry W 4 miesiącu ciąży pojawiły się u mnie kłykciny kończyste. Lekarz z racji na ciąże zrezygnował z leczenia i zalecił usunięcie ich po okresie połogu. Z każdym kolejnym miesiącem było ich więcej co w rezultacie wykluczyło poród naturalny. Jestem dwa miesiące po porodzie a kłykciny całkowicie zniknęły. Czy powinnam udać się do lekarza? Czy można się leczyć aby w przyszłości zapobiec nawrotom?

Redakcja abcZdrowie

Witam, kłykciny kończyste powodowane są przez wirusa HPV, przenoszonego drogą płciową. Jest silnie zaraźliwy, stąd pewnie decyzja lekarza prowadzącego Pani ciążę o cesarskim cięciu, które miało zapobiec zakażeniu wirusem brodawczaka przez dziecko. Pojawienie się i gwałtowne namnażanie kłykcin w ciąży może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, jakie w tym czasie zachodzą w organizmie kobiety. Próby leczenia w tym okresie są niewskazane z uwagi na ryzyko porodu przedwczesnego. Jeśli jednak kłykciny zniknęły same, nie ma powodu, by wdrażać leczenie. Niestety z uwagi na to, że wirus HPV zazwyczaj pozostaje w organizmie w stanie „uśpionym” bardzo prawdopodobny jest nawrót brodawek płciowych. Czasami może to nastąpić nawet po wielu latach. Więcej o kłykcinach kończystych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje. W przypadku ponownego pojawienia się kłykcin należy wdrożyć leczenie objawowe – może to być maść, zastrzyki, a także laseroterapia, krioterapia, a nawet operacja chirurgiczna. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brodawki-plciowe. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.