Co mogą oznaczać te brodawki na pośladkach?

Dzień dobry, Niedawno wyczułam pomiędzy pośladkami wypukłe brodawki. Po obejrzeniu okazało się, że mam rozsiane pomiędzy pośladkami brązowe brodawki. Nie są duże, nie bola, ani nie swędzą. Dzisiaj zauważyłam, że kilka pojawiło się na zewnątrz w stronę warg sromowych. Co to może być? Do jakiego lekarza się udać? Ginekologa? Dermatolog? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brodawki zazwyczaj są wynikiem działania wirusa HPV – w zależności od jego typu, rozróżniamy naprawdę wiele rodzajów brodawek. Te, które pojawiają się w okolicach genitaliów, nazywamy kłykcinami kończystymi. Mają charakter kalafiorowatych zmian o różnej średnicy i pojawiają się na wargach sromowych, w okolicach pachwiny, a nawet przy odbycie czy na szyjce macicy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje.

Z uwagi na to, że tzw. brodawki płciowe zazwyczaj nie dają dolegliwości, to często są bagatelizowane. Niemniej, ponieważ kłykciny kończyste mają skłonność do szybkiego wzrostu, konieczne jest podjęcie leczenia (maść, wymrażanie azotem). Z uwagi na fakt, że infekcja wirusem HPV może być groźna (niektóre typy tego wirusa są wysokoonkogenne), zaleca się kobietom wykonywanie cytologii raz w roku oraz badań w kierunku HPV w przypadku podejrzenia zakażenia tym patogenem (tak jak w Pani przypadku). Więcej o HPV i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi.

Sugeruję, by zwróciła się Pani do ginekologa – leczeniem kłykcin zajmuje się także dermatolog, niemniej wskazane byłoby wykonanie cytologii oraz być może kolposkopii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.