Dlaczego mam kłykciny kończyste?

Dzień dobry. Mam klykcine. Chcę zapytać czy mogłam być zarażona wcześniej przez pochwowo nigdy nie mając stosunku analnego z nikim innym wcześniej. A w ostatnim czasie odbyłam właśnie stosunek analny z obecnym partnerem wtedy po jakimś czasie to pokazała się klykcina na odbycie. Czy to właśnie ostatni partner mnie zaraził? Czy mogłam być zarażona przez kogoś innego, a dopiero po stosunku analnym po podrażnieniu odbytu wyszły kłykciny?

Redakcja abcZdrowie

Witam, kłykciny kończyste pojawiają sie zazwyczaj około 2-3 miesiące po zarażeniu (choć istnieją przypadki pojawienia się ich po 7-14 dniach lub wręcz przeciwnie – po kilku latach!). Pojawienie się ich w okolicach odbytu wynika z kontaktu seksualnego, a sprzyja im spadek odporności, ale też infekcje intymne i urazy tkanek, np. w wyniku seksu analnego. Trudno określić, kto odpowiada za zarażenie Pani wirusem brodawczaka ludzkiego – najrozsądniejszym wyjściem byłoby wykonanie testów na obecność HPV, choć one również nie dadzą odpowiedzi na pytanie, kto kogo zainfekował – czy Pani swojego obecnego partnera, czy to on Panią. Tutaj więcej informacji o wirusie, zachęcam do zapoznania się: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-hpv-charakterystyka-przyczyny-profilaktyka. Możliwe również, że wirus trwał w uśpieniu przez ostatnie miesiące lub nawet lata i zaatakował teraz. Niemniej musi Pani skontaktować się z lekarzem – najlepiej proktologiem, należy bowiem sprawdzić, czy zmiany są tylko powierzchowne, czy też znajdują się wewnątrz odbytu. Więcej o wirusie HPV oraz kłykcinach kończystych i ich leczeniu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.