Czy mam nawrót kłykcin kończystych?

Witam. Około rok temu zmagałam się z infekcja intymna ,która okazała się być kłykcinami kończystymi. Otrzymałam vartec i gunazol. Leczenie przyniosło bardzo szybki skutek. Po tym czasie seks uprawialam wyłącznie z zabezpieczeniem. Odtatnio zdarzyło się że kochałam się ze swoim partnerem bez zabezpieczenia. Po około trzech dniach od ostatniego stosunku czuje brzydki zapach z pochwy i zwiększone upławy. Czy to nawrót kłykcin? Czy jakaś infekcja grzybicza i co należy zastosować? Oczywiście poprzednio ja jak też partner leczyliśmy się równolegle. Podejrzewam że teraz też będziemy musieli razem przez to przejść? Proszę o poradę co zastosować? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kłykciny kończyste, zwane również brodawkami płciowymi, wywołane są przez wirusa HPV, który może pozostawać w organizmie w formie uśpionej przez lata, a nawet przez całe życie. To oznacza, że powtórne pojawienie się kłykcin kończystych jest możliwe, choć zazwyczaj prawidłowe leczenie powinno niwelować takie prawdopodobieństwo.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje.

Natomiast, jeżeli dokuczają Pani upławy i nieprzyjemny zapach z pochwy, to niewykluczone, że ma Pani do czynienia z infekcją bakteryjną – wówczas upławy mogą być żółtawe lub szare, a zapach przypomina zepsute mięso lub jest rybi. Z kolei bardzo często występujące infekcje grzybicze charakteryzują się upławami serowatymi o zapachu drożdży.

Odsyłam do artykułu, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy.

Niezależnie jednak od przyczyny Pani infekcji wizyta u ginekologa wydaje się nieodzowna – proszę zgłosić się do ginekologa, a jeśli okaże się, że cierpi Pani z powodu kandydozy pochwy (czyli infekcji grzybiczej), wówczas leczeniu powinien poddać się także partner. W przypadku infekcji bakteryjnej nie jest to konieczne, jeśli objawy choroby występują tylko u pacjentki.

Więcej informacji na temat infekcji pochwy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.