Czy mam grzybicę dróg rodnych?

Witam od 2 dni piecze i swędzi mnie pochwa. Zauważyłam dzisiaj ze na samej górze łechtaczki jest czerwone „pęknięcie”. Taka mała ranka. Ale piecze cały dzien. Używam maści na grzybice i stany zapalne pochwy ale nie przestaje. Zauważyłam tez ze mam problem od tych trzech dni z utrzymaniem moczu. Czuje ze muszę do toalety a gdy już chce zrobić siku nic praktycznie nie leci. Śluz z pochwy jest normalny lecz troszke śmierdzi i czuć go nawet 10 min po kąpieli.. zapach jest taki rybi. Wiem ze u niektórych kobiet jest to naturalny zapach pochwy itp lecz ja nigdy takiego nie miałam. Czy jest to jakas grzybica ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nieprzyjemny zapach z pochwy – zwłaszcza jeśli jest to zapach przypominający rybę – nigdy nie jest fizjologiczny i zawsze wskazuje na obecność infekcji pochwy.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-oznaczac-nieprzyjemny-zapach-z-pochwy.

Najczęściej – i prawdopodobnie tak również jest w Pani przypadku – rybi zapach wskazuje na infekcję bakteryjną, będącą konsekwencją zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy. Patogenem odpowiedzialnym za infekcje bakteryjne często jest Gardnerella vaginalis – która atakuje wówczas, gdy kwaśne pH pochwy zmienia się wskutek niedoboru pałeczek kwasu mlekowego. To skutkuje szybkim namnażaniem się bakterii beztlenowych.

Skutkiem infekcji mogą być dolegliwości w postaci zwiększonej ilości wydzieliny z pochwy, świądu, pieczenia i problemów z oddawaniem moczu.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/waginoza-bakteryjna.

Proszę jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem – w tym wypadku prawdopodobnie leki przeciwgrzybicze okażą się niewystarczające i konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.