Jak mogłam się zarazić kłykcinami?

Dzień dobry. Parę dni temu lekarka ginekolog stwierdziła u mnie „kłykcinki” w okolicy wejścia do pochwy. Miała przy tym dziwny uśmieszek na twarzy, czego nie rozumiałam, ale później doczytałam, ze klykciny są wynikiem kontaktów seksualnych... tylko, że ja takowych nigdy nie miałam. Oralnych i analnych też nie. Mam kurzajki na stopie od kilku lat... czy mogłam przenieść zakażenie ze stopy np. Ręcznikiem? Dodam tez, ze nie masturbuje się i nie używam żadnych gadżetów tego typu... czy to mozliwe, ze to nie klykciny? Jeśli tak, to co to jest?

Redakcja abcZdrowie

Witam, zarówno kurzajki, jak i brodawki wywołuje wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Jednak ma on około 100 odmian, a tylko kilka z nich powoduje zmiany skórne. Dodatkowo w zależności od typu zmiany te różnią się między sobą rozmiarem, wyglądem i lokalizacją na ciele. Brodawki na stopie wywołuje typ HPV-1, zaś kłykciny kończyste, o które Pani pyta – HPV-6, HPV-11, HPV-16 lub HPV-18. Zatem właściwie kurzajki i brodawki płciowe nie mają ze sobą wiele wspólnego i nie jest możliwe, że kurzajka uwidoczniła się na Pani sromie w postaci kłykcin. Trudno powiedzieć, czy to, co Pani ma, to kłykciny czy inny typ zmian dermatologicznych. Warto wiedzieć, że brodawki płciowe mają wygląd kalafiorowaty i „porastają” wejście do pochwy, czasem również odbytu. Gdy zmiany są niewielkie, mają wygląd cielisty i mogą być nawet trudne do zauważenia, niestety mają tendencję do namnażania się. Pod tym adresem odnajdzie Pani więcej faktów dotyczących brodawek płciowych: http://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste. Jeśli chodzi o sposób zarażania się, to przede wszystkim są to stosunki płciowe, ale nie tylko. Można się zarazić również na basenie, w toalecie publicznej, korzystając ze wspólnego ręcznika z nosicielem HPV. Są to sytuacje bardzo rzadkie, ale zdarzają się. Również matka, jeśli jest nosicielem, może zarazić swoje dziecko podczas porodu siłami natury. Tutaj odpowiedź naszego eksperta, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-zarazic-sie-wirusem-hpv. Zatem, jak Pani widzi, istnieje ryzyko zakażenia się wirus HPV odpowiedzialnym za kłykciny kończyste nawet w przypadku, gdy nie jest się aktywnym seksualnie. Czy tak jest w Pani przypadku, trudno powiedzieć. Jeśli ma Pani wątpliwości – proszę wykonać test na obecność HPV. Warto również porozmawiać na ten temat z lekarzem, opowiedzieć mu o swoich wątpliwościach. Jeśli nie ma Pani zaufania do swojej ginekolog, może Pani zasięgnąć porady kogoś innego, da to Pani pewność i poczucie bezpieczeństwa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.