Jak można zarazić się wirusem HPV?

Jestem mężatką od 6 lat. Jest to jedyny mój partner seksualny. Po ok. 3 latach małżeństwa, 8 miesięcy po porodzie lekarz ginekolog stwierdził u mnie 3-4 brodawki przy wejściu do pochwy (na bliźnie po nacięciu krocza). Brodawki zostały usunięte - wycięte, oprócz tego nie stosowałam żadnych leków. Lekarz nie zalecił też żadnych leków dla męża a nawet nie zalecił jego przebadania. U mojego męża nie zauważyłam żadnych zmian. Lekarz udzielił mi też informacji, że wirusem mogłam zarazić się np. w publicznej toalecie. Dodam, że moja cytologia zawsze ma wynik 1 stopnia. Od tamtej pory nie było żadnych zmian w pochwie, dużo wcześniej miałam nadżerkę . Proszę o informację na jakiej podstawie można stwierdzić, że jest to na pewno wirus hpv (czy lekarz powinien zrobić do tego jakieś badania czy od razu mógł wiedzieć, że to brodawki spowodowane tym wirusem). Czy mój mąż mógł być nosicielem tego wirusa i zarazić mnie dopiero po kilku latach współżycia czy jest to niemożliwe (on miał wcześniej kilka partnerek). Czy to prawda, że jest inny sposób zarażenia się tym wirusem oprócz seksu np. w publicznej toalecie itp. Jak sprawdzić czy rzeczywiście były to brodawki spowodowane wirusem hpv, a może to coś innego? Bardzo proszę o szczerą odpowiedź. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na świecie istnieje prawie 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Każdy z nich ma inny stopień ryzyka i inny obraz chorobowy. W znacznej części przypadków zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo, u mężczyzn zmiany chorobowe obserwowane są wyjątkowo rzadko.

Lokalizacja i wygląd zmian zwykle pozwala na postawienie właściwej diagnozy. Umiejscawianie zmian na wewnętrznych narządach płciowych przemawia za nieonkogennym typie wirusa i nie wymaga jego typowania (badanie polegające na dokładnym oznaczeniu typu wirusa).

Zakażenie wirusem zwykle trwa kilka lat zanim zdąży się on ujawnić. Możliwe jest zatem wcześniejsze zarażenie.

Do zakażenia wirusem hpv najczęściej dochodzi w trakcie stosunku seksualnego. Zdarzają się przypadki zakażenia po wspólnym użyciu ręcznika i czy korzystania ze wspólnej toalety czy basenu, ale należą one do rzadkości.

Badanie cytologiczne mogło dawać wyniki prawidłowe, gdyż wymaz pobierany jest z kanału szyjki macicy, a zmiany zaobserwowane u wejścia do pochwy.

Pozdrawiam