W jaki sposób można zarazić się wirusem HPV od członka rodziny?

Dzień dobry, chciałabym zapytać o możliwość zarażenia się wirusem HPV od członka rodziny. Czy powinnam się bać kontaktu np. brania prysznica po bliskiej osobie, czy mogę zarazić się wirusem w toalecie? Obawiam się tego, ponieważ ja zwracam uwagę na higienę - może nawet przesadnie - ale nie daje mi spokoju, że muszę cały czas pilnować się i mogę mieć możliwość zarażenia. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Wirus HPV pod postacią kurzajek i brodawek stóp jest łatwy do dostrzeżenia u osoby zarażonej. Ona sama powinna uczynić wszystko, by nie rozprzestrzeniać wirusa i tym samym nie narażać innych na te dolegliwości. Najskuteczniejszą profilaktyką zakażenia kurzajkami jest unikanie bezpośredniego kontaktu, głównie uścisku dłoni z osobami z widocznymi brodawkami oraz dotykania przedmiotów ogólnodostępnych, które sprzyjają przetrwaniu wirusa (np. skórzane uchwyty w publicznych środkach transportu). W przypadku profilaktyki zakażenia brodawkami stóp należy bezwzględnie zabezpieczać stopy obuwiem własnym lub ochronnym w miejscach o podwyższonym ryzyku, czyli w szatniach, pływalniach, natryskach i łaźniach.

Uważa się, że brodawki i kłykciny są stanem przednowotworowym raka macicy i innych narządów. Dlatego niezwykle ważne jest profilaktyczne stosowanie prezerwatyw w czasie odbywania stosunków seksualnych oraz podjęcie natychmiastowego specjalistycznego leczenia w momencie zaobserwowania pierwszych oznak choroby.

Zapobieganie zakażeniu wirusem HPV drogą płciową wymaga wzmożonej czujności osób aktywnych seksualnie. Zasada pierwsza i bezwzględna: stosowanie prezerwatywy, szczególnie w przypadku, kiedy nie możemy być pewni, czy s seksualny jest zakażony, czy też nie. Zasada druga: regularne wykonywanie badań cytologicznych, które pozwalają na szybkie zidentyfikowanie zmian komórkowych. W kolejnych etapach wykonuje się badania PCR, które z dużą czułością wykrywają DNA wirusa i określają jego typ (typowanie HPV).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty