Czy HPV przeniesie się zawsze podczas stosunku?

Witam. Czy każdy stosunek z osobą chorą na HPV kończy się zakażeniem? Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia się od osoby zarażonej jeśli uprawiało się seks w prezerwatywie? Jaki rodzaj seksu jest najmniej ryzykowny a jaki najbardziej? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wirus brodawczaka ludzkiego może przyjąć różne formy, jedne są bardziej niebezpiecznie dla ludzkiego organizmu, drugie mniej. Sposobem zakażenia wirusem HPV są przede wszystkim kontakty seksualne. Nie ma tutaj podziału na rodzaje tych stosunków, ponieważ bez odpowiedniego zabezpieczenia, może się on przenieść podczas seksu waginalnego, analnego oraz oralnego. Przy czym stosunek waginalny i analny jest bardziej ryzykowny od oralnego.

Także prezerwatywy nie dają stuprocentowej ochrony przed zakażeniem. Faktycznie, utrudniają przenoszenie wirusa, jednak HPV może się znajdować również na miejscach nieosłoniętych prezerwatywą, np. mosznie lub wargach sromowych, co często skutkuje zarażeniem.

Jak się więc bronić? Na rynku medycznym można znaleźć szczepienia przeciw niektórym typom wirusa brodawczaka ludzkiego. Pełny cykl szczepienia potrafi zabezpieczyć organizm przed wirusem HPV.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym omawianego problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/hpv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.