HPV i prezerwatywa

 Mam 33 lata, a od 6 lat również wirusa HPV. W ciągu roku mam zazwyczaj 1, 2 nawroty. Stosuje wtedy Condiline i na pewien czas mam spokój.  Do tej pory miałam jednego partnera, z którym zawsze uprawialiśmy seks z prezerwatywą, ja zachorowałam on nie. Brzmi nieprawdopodobnie ,zwłaszcza jak czytam, że zarażeniu ulegają zazwyczaj osoby, które mialy wielu partnerów...Od niedawna mam szansę na nowy związek i tu pojawia się pytanie, jak się zabezpieczać i kiedy o tym powiedzieć. Co roku robię sobie regularnie badania i ostatnie w kwietniu wypadło wyśmienicie.  Moje pytanie brzmi kiedy właściwie nosiciel może zarażać i jakie inne drogi oprócz seksu, np ślina i wydzieliny mogą rozprzestrzeniać wirusa?

Redakcja abcZdrowie

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi w wyniku kontaktu zakażonego organu (dłoń, penis, srom) z dotychczas zdrową skórą lub błonami śluzowymi. Najczęściej drogą płciową zarówno podczas stosunku pochwowego, analnego jak i oralnego.
Wszelkie czynności mechaniczne takie jak dotyk, drapanie, pocieranie i inne mogą przyczynić się do przeniesienia zakażenia.
 Istnieje niewielkie ryzyko zakażenia przy używaniu np tego samego ręcznika itp.

Niekiedy możliwe jest także przeniesienie wirusa z matki na dziecko podczas porodu, zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Prawidłowo stosowana prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia ale nie chroni przed nim całkowicie. Dzieje sie tak dlatego, że zakrywa tylko część potencjalnie zakażonego obszaru skóry. Niezasłonięte pozostają moszna, odbyt, krocze.

Jeśli w ciągu roku nie pojawiły się kłykciny ani inne zmiany to ryzyko tzw „nosicielstwa” jest minimalne i można prawie całkowicie wykluczyć możliwość zarażenia.