Czy hcv można zarazić się przez stosunek seksualny?

Dzień dobry Czy hcv można zarazić się przez stosunek seksualny: oralny, waginalny, analny? Jaki rodzaj powoduje największe ryzyko? Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia się od chorej osoby poprzez sex? Mniejsze czy większe od HIV?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

do zakażenia wirusem HCV (wirusowego zapalenia wątroby typu C) dochodzi najrzadziej podczas kontaktu seksualnego: oralnego, analnego, pochwowego, ponieważ jest go mało w ślinie i wydzielinie z pochwy. Najczęstszymi przyczynami transmisji wirusa jest kontakt z krwią osoby chorej, zakażenie podczas wykonywanego manicure czy pedicure poprzez używanie niesterylnych narzędzi do zabiegów, zakażenie u fryzjera w związku ze zranieniem klienta nożyczkami/brzytwą, piercing i wykonywanie tatuażu. Prawdopodobieństwo zarażenia jest takie samo niezależne od rodzaju kontaktu. Największym problemem jest brak możliwości szczepienia przeciw tej chorobie oraz występowanie jednej metody zapobiegania chorobie – unikanie ekspozycji na wirusa. Z pewnością zarażenie wirusem HCV poprzez kontakt seksualny jest mniej prawdopodobne niż HIV, ponieważ nie jest to podstawowa droga transmisji tego wirusa, jak w przypadku HIV.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/innowacyjny-lek-na-hcv

https://portal.abczdrowie.pl/program-profilaktyki-hcv

https://portal.abczdrowie.pl/hcv-zakazenie-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.