Jak można się zarazić HPV?

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość zakażenia drugiej osoby HPV przez ślinę? Miałem taką sytuacje i boję się, że mogłem zakazić drugą osobę. Otóż skończyłem pić z butelki, po czym po około 5-10 minutach osoba ta wzięła butelkę i przyłożyła sobie do ust. Czy zakaziła się ode mnie? (był to mężczyzna)
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Istnieje wiele typów wirusa HPV. Niektóre z nich przyczyniają się do powstawania raka szyjki macicy, inne kłykcin kończystych. Część odmian jest bezobjawowa. Przebieg zakażenia poszczególnymi rodzajami wirusa nie jest też jednakowy u wszystkich. Sposób przenoszenia wirusa nie jest do końca znany. Wiadomo, że może przenosić się bezpośrednio ze skóry na skórę, nawet jeśli nie jest ona uszkodzona, na przykład w czasie stosunku seksualnego. Nie przenosi się natomiast przez krew. Genitalne odmiany wirusa, to jest te powodujące kłykciny kończyste w obrębie genitaliów czy raka szyjki macicy nie powinny się rozprzestrzeniać przez ślinę, o ile usta nie miały w przeszłości kontaktu z zarażonymi genitaliami.

Drugą sprawą jest kwestia przeżywania wirusa poza ustrojem. Wiadomo, że niektóre wirusy, jak na przykład HIV, giną bardzo szybko poza organizmem człowieka, inne mogą przeżyć dość długo, niestety należy do nich również HPV. Tak więc teoretycznie istnieje możliwość zarażenia w opisanej sytuacji.

Pozdrawiam!