Czy możliwe jest że mam HPV?

Dzień Dobry, ( /-) miesiąc temu wyskoczyły mi malutkie krostki w okolicy intymnej. Wczoraj na wizycie u ginekologa dowiedziałam się ze są to brodawczaki, powodowane przez wirusa HPV. Lekarz nie udzielił mi prawie żadnych informacji w tym temacie i kazał „poczytać”. Został pobrany ode mnie wymaz do cytologii i w przyszłym tygodniu będę miała badania usg dopochwowe. Teraz moje pytania: Czy takie brodawki mogą wskazywać na konkretna odmianę HPV? Czy jeśli cytologia wyjdzie ok może oznaczać ze nie mam wirusa? Czy mimo objawów w postaci brodawek jest szansa ze organizm jeszcze sam rozprawi się z wirusem? (Czytałam ze w większości przypadków organizm samodzielnie go zwalcza) Dzień przed wizytą u lekarza, moj partner Zaspokajał mnie w sposób oralny, wyczytałam ze w ten sposób tez można się zarazić, czy jest pewność ze został zarażony? W jakim czasie mogą wystąpić objawy i gdzie trzeba kierować się z tym na wymaz i ewentualne wycinanie zmian? Czy jest teraz szansa ze zarazi mnie poprzez całowanie? Poza tym, zostały mi przepisane czopki dopochwowe, które mam stosować co 3 dzień. Po włożeniu jednego, po 2 godzinach poszłam oddać mocz I po podtarcia zauważyłam na papierze lekkie plamienie w kolorze jasno czerwonym, przy następnym oddawaniu moczu już się to nie powtórzyło. Czym to może być spowodowane? HPV, czy zbyt głębokim włożeniem czopka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wirus HPV może zostać zdiagnozowany na podstawie badania w kierunku jego obecności – jest to test DNA, który również określa typ wirusa. Znamy ponad 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego – są wśród nich wirusy niskoonkogenne i wysokoonkogenne. Ten pierwszy może powodować brodawki płciowe, czyli zmiany w okolicach sromu i odbytu, a nawet na szyjce macicy. Zazwyczaj są to typy 6 lub 11.

Cytologia jest badaniem przesiewowym, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć wszystkie patologiczne zmiany w obrębie szyjki macicy – to badanie nie służy do wykrycia wirusa HPV, może jedynie zasugerować lekarzowi, że pacjentka jest jego nosicielką. W przypadku zmian nowotworowych na szyjce macicy podejrzewa się bowiem, że ich sprawcą może być właśnie wirus HPV (najgroźniejsze są typy 16 i 18). Niestety czułość tego badania często nie wystarcza, by potwierdzić obecność wirusa. Zatem prawidłowe wyniki tego badania stwierdzają brak zmian nowotworowych, a nie brak chorób przenoszonych drogą płciową, w tym kłykcin kończystych powodowanych przez wirusa HPV. Tutaj dowie się Pani więcej o badaniu cytologicznym: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cytologiczne-szyjki-macicy.

Co do obecności wirusa w organizmie, to szacuje się, że większość populacji była, jest lub będzie jego nosicielem. Często faktycznie organizm sam się z wirusem HPV rozprawia – układ immunologiczny może zwalczyć wirusa w ciągu 2 lat. W Pani przypadku trudno w tym momencie wyrokować o przyszłości. Więcej o HPV dowie się Pani z tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi.

Leczenie samych brodawek płciowych nie należy do najłatwiejszych – to leczenie dość długie i żmudne. Dopóki są obecne, to może Pani zarazić partnera, także podczas stosunków oralnych i analnych. Jest bardzo prawdopodobne, że Pani partner został zarażony, natomiast by to stwierdzić powinien wykonać badania w kierunku HPV. Za wcześnie, żeby mówić o wycinaniu jakichkolwiek zmian – nie ma pewności, że Pani partner w ogóle będzie je miał, a leczenie rozpoczyna się dopiero, gdy wirus daje objawy. Te mogą się pojawić nawet po 2-3 miesiącach po stosunku płciowym z osobą zakażoną. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu szczegółowo omawiającego brodawki płciowe: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste.

Co do plamienia przy stosowaniu czopków, to niewykluczone, że spowodowane jest obecnością brodawek płciowych, głębokość na jaką włożyła Pani lek nie powinien mieć znaczenia. Gdy jednak symptomy pojawią się ponownie, to proszę poinformować o krwawieniu lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.