Jak objawia się rak szyjki macicy?

Dzień dobry, jakie są objawy raka szyjki macicy? Czy sam ból podczas stosunku - mocny ból oraz krwawienie mocne - wielkości 1 szklanki wody , powtarzające się w ciągu 3 dni regularnie może świadczyć o raku?? Czy w przypadku kiedy jest polip też są takie duże plamienia podczas stosunku i duży ból?? Objawy występowały podczas pozycji na jeźdźca.- krwawienie kontaktowe. Byłam w szpitalu i stwierdzono polipa jednak ja czuję się bardzo źle. Jakbym miała nadciśnienie ,mierzyłam je aparatem domowym i ciśnienie wyszło prawidłowe. I czuje się bardzo słaba. Mam także zmiany na wargach sromowych które bolą , zmiany wyglądaj jak wrzody, różowe zabarwienie i bolesne przy dotyku. Podczas pobytu w szpitalu lekarz ominął fakt zmian - gęstego kalafiorowa tego owrzodzenia na wargach sromowych i nie zostały one zbadane nawet. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam, opisane przez Panią objawy są bardzo niepokojące, ale niekoniecznie świadczą o raku szyjki macicy. Przede wszystkim nie napisała Pani, z jakiego powodu znalazła się Pani w szpitalu i czy zostało podjęte leczenie po rozpoznaniu polipów. Z opisu wynika, że raczej nie – krwawienie kontaktowe może być spowodowane zwłaszcza polipami, ale ilość krwi jest zależna m.in. od wielkości zmian. Natomiast ilość, o której Pani pisze, kwalifikuje Panią do jak najszybszego kontaktu z lekarzem lub nawet izbą przyjęć szpitala. W przypadku polipów leczenie gwarantuje usunięcie czy zmniejszenie zmian, a co za tym idzie – zniwelowanie problemu z krwawieniem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-przyczyny-powstawania-objawy-leczenie. Zmiany, które zaobserwowała Pani na wargach sromowych, to prawdopodobnie brodawki płciowe – kłykciny kończyste spowodowane infekcją wirusem HPV. Jeżeli jest ich dużo, przeszkadzają czy są bolesne – należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza, by wdrożyć leczenie. Walka z tą dolegliwością nie należy do najłatwiejszych, a leczenie jest długotrwałe i żmudne. Jeśli kłykciny są nie tylko na wargach, ale również w pochwie, to także one mogą powodować krwawienie. Niestety to musi ocenić lekarz podczas badania ginekologicznego. Tutaj więcej szczegółów o kłykcinach kończystych i wirusie brodawczaka ludzkiego: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje. W przypadku pojawienia się tych zmian, dla pewności należy wykonać test na obecność wirusa HPV wraz z oznaczeniem typu – jest ich ponad 100, z czego część jest onkogenna, co oznacza, że może powodować właśnie raka szyjki macicy. W Pani przypadku jest to prawdopodobnie typ 6 lub 11, czyli typ nieonkogenny, powodujący zmiany skórne, niemniej należy to potwierdzić. Proszę przeczytać ten materiał, mówi m.in. o związku raka szyjki macicy z wirusem HPV: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-rak-szyjki-macicy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.