Czy ten wirus jest uleczalny?

Dzień dobry, Jestem posiadaczem wirusa HPV od prawie 3 lat, używałem szczepionki na HPV lecz niestety szczepionka nie jest na wirusy które posiadam. Jestem posiadaczem wirusów nr 58,59 i 66, są to wirusy wysokiego ryzyka, powodują raka szyjki macicy. Brodawki występują do dziś dzień, lecz zdecydowanie mniej niż na początku i raczej jest ich 5 sztuk max, oddalonych sporo od siebie. W domowym zaciszu wypalam je lekarstwem Condyline. Czy da sie z tego w ogóle wyleczyc? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, wirus HPV – niezależnie od podtypu – jest wirusem, z którego nie można się „wyleczyć”, to znaczy jest się jego nosicielem do końca życia. Leczenie w przypadku pojawiania się zmian skórnych (np. kłykcin kończystych na narządach płciowych) jest objawowe. Z uwagi na obecność wirusa w organizmie, zmiany te mogą aktywować się w każdym momencie, najczęściej w sytuacji spadku odporności nosiciela. Wówczas brodawki mogą namnażać się ponownie – często jeśli pojawią się raz, to mają skłonność do okresowych nawrotów. W przypadku typów wysokoonkogennych, czyli mogących być przyczyną nowotworu, należy pamiętać o profilaktyce, choć mówi się o tym zwłaszcza w kontekście kobiet, u których odkryto wysokoonkogenny typ wirusa brodawczaka, powodujący raka szyjki macicy. Niestety również mężczyźni powinni bacznie obserwować swój organizm i reagować na niepokojące objawy, nawet pozornie nie związane z obecnością wirusa HPV. W przypadku mężczyzn realnym zagrożeniem jest rak prącia, odbytu oraz nowotwory głowy i szyi. Stąd, profilaktyczna diagnostyka jest bardzo ważna. Więcej o HPV i jego profilaktyce w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hpv. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.