Ocena kłykcin kończystych w badaniu ginekologicznym

Czy lekarz na podstawie badania ginekologicznego(bez żadnych testów) może stwierdzić hpv? i w związku z tym od razu zlecić usuwanie zmian(tzw. kłykcin kończystych?), i 'zażycie' szczepionki na hpv? Jakie badania można wykonać samemu w laboratorium na potwierdzenie diagnozy?

Rozpoznanie kłykcin kończystych nie wymaga badania na obecność wirusa, rozpoznaje się je na podstawie lokalizacji i wyglądu zmian. Nie ma specyficznych testów " na potwierdzenie rozpoznania". Testy na HPV wykrywają w najlepszym razie około 20 najczęstszych podtypów wirusa z istniejących ponad 160. Zatem negatywny wynik nie wyklucza obecności wirusa. Dostępne szczepionki nie są zarejestrowane jako lek na zakażenia ale jako profilaktyka. W praktyce po wyleczeniu przez ginekologa kłykcin, może Pani zapobiegawczo zaszczepić się, szczególnie że od października jest dostępna nowa szczepionka z 9 podtypami HPV. Więcej informacji na stronie www.analhpv.pl