Jak zabezpieczać się przed wirusem HPV?

Witam, miesiąc temu miałam robioną konizację ze względu na rak in situ, przyczyną był wirus HPV. Wyniki histopatologiczne po tym zabiegu były dobre i lekarz powiedział, że jestem całkowicie zdrowa. Nie podjęłam jeszcze współżycia seksualnego, ale kiedy już podejmę na nowo, to w jaki sposób mogę zabezpieczyć się przed tym wirusem? Dodam, że nie chcę zastosować szczepionki. Czy mój partner musi się zbadać i leczyć, bo zapewne on też ma tego wirusa. Chcę również zapytać, w jaki sposób zabieg ten wpłynie na moje życie seksualne, czy będę odczuwała wszystko tak samo? Mam obawy, że moje doznania będą płytsze. Kolejna moją obawą jest to, że zanim wiedziałam o wirusie, uprawiałam seks analny i nie wiem, czy powinnam o tym poinformować lekarza. Proszę o precyzyjne odpowiedzi na wszystkie pytania, z góry dziękuję.

Witam serdecznie!

Istnieje ponad 100 rodzajów wirusa HPV, z czego kilka podtypów związanych jest z wysokim ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy (podtyp 16 i 18, ale także 31 i 45).

Niestety nie ma aktualnie leków przeciwwirusowych, które by mogły wyeliminować zakażenie wirusem HPV. Zatem pomimo iż jest Pani wyleczona z wczesnego raka szyjki macicy, nadal jest Pani nosicielką wirusa.

Celem szczepienia u osoby która nigdy nie współżyła jest zabezpieczenie jej przed infekcją w przyszłości. U osoby zakażonej jednym typem wirusa byłoby warto rozważyć szczepienie przed innym typem (czyli np. jeśli jest zarażona typem 18 warto zaszczepić przed 16).

Pani partner seksualny, jeżeli współżycie trwa już dłużej zapewne także jest nosicielem tego samego podtypu wirusa co Pani, ale jak wspomniałam nie jest możliwe wyeliminowanie tego zakażenia. Jeżeli w przyszłości miałaby pani mieć jednak innego partnera seksualnego warto używać prezerwatyw, które prawdopodobnie ochronią przed infekcja innymi typami wirusa lub rozważyć szczepienie.

Po zabiegu konizacji warto wstrzymać się ze współżyciem przez 3-4 tygodnie aby rana prawidłowo się wygoiła. Po tym czasie nie ma ograniczeń dla współżycia, a Pani doznania powinny zostać niezmienione.

Co do seksu analnego - nie ma w tej sytuacji ten fakt większego znaczenia.

Należy pamiętać o regularnej kontroli onkologiczno-ginekologicznej - zgodnie z cyklem określonym przez lekarza zgłaszać się na kontrolną cytologie oraz zgłaszać się do lekarza w razie wszelkich nieprawidłowości - np. krwawienia, upławy.

Pozdrawiam.