Kłykciny kończyste na wargach sromowych

Dermatolog wykrył u mnie kłykciny kończyste na wargach sromowych. Pobrał z nich wymaz do cytologii płynnej i skierował na badanie DNA HPV. Wynik na 14 typow wysokiego ryzyka wyszedł ujemny. Czy powinnam się martwić, że na szyjce macicy może byc HPV wysokoongogenny, skoro wymaz był pobrany tylko z warg sromowych, a nie tak jak być powinno - z szyjki macicy?

Lek. Tomasz Budlewski

wymaz był pobrany ze zmian i wynik oznacza że kłykciny wynikają z HPV niewysokiego ryzyka. Co do szyjki macicy to konieczne jest pobranie wymazu przez lekarza ginekologa, nie jest jednoznaczne występowanie tego samego typu HPV zarówno na wargach sromowych jak i szyjce macicy, mogą być różne typy HPV. Proszę koniecznie udać się do lekarza ginekologa.