Co oznacza ta biała wydzielina na członku?

Witam, od 3 dni zauwazylem na moim penisie biala wydzieline, nie boli nic ani nie swedzi oraz nie ma miejsc zaczerwienienia. Po przemyciu czlonka problem nadal wraca. Nie mialem tak jeszcze i to teraz mnie martwi. Czy samo dbanie o higiene osobista wystarczy aby ten problem zniknal? Ciezko mi isc z tym problemem do lekarza, chyba ze ostatecznie jak nie bedzie wyjscia to ponde. Poprosze o jakas rade czy mozna domowym sposobem zapobiec temu. Dziekuje oraz pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

biała wydzielina na członku może być fizjologiczna – nazywana jest mastką lub smegmą. U mężczyzn ta biała lub żółtawa wydzielina gromadzi się pod napletkiem, a u kobiet – w okolicach łechtaczki. Jej występowanie jest zupełnie naturalne, bo wydzielina ta to resztki łoju, potu, u mężczyzn zaś przede wszystkim nasienia.

Więcej informacji na temat mastki odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/smegma-czyli-mastka.

Codzienne, odpowiednie zabiegi higieniczne powinny mieć na celu właśnie usunięcie mastki, ponieważ jej nagromadzenie może prowadzić do stanów zapalnych spowodowanych namnażaniem się bakterii. Natomiast, jeżeli obecność budzącej niepokój wydzieliny zaobserwował Pan niedawno, wówczas niewykluczone, że nie jest to mastka, lecz np. grzybica.

Sugeruję, by szczególnie uważnie przyjrzał się Pan codziennej higienie miejsc intymnych – to jest bardzo istotne i powinno wyeliminować problem. Jeśli jednak mimo usuwania wydzieliny, problem nie ustąpi lub pojawią się dodatkowe dolegliwości, wówczas jednak wizyta u specjalisty – dermatologa – może być konieczna.

Proszę zapoznać się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-penisa-rodzaje-chorob-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.