Nieprzyjemny zapach z pochwy po antybiotykoterapii

Witam, od paru miesięcy moja 12 letnia córka skarży się na nieprzyjemny zapach z pochwy, do tego widoczny, twarogowaty osad na wargach sromowych, w okolicach cewki moczowej - miesiączkę już rozpoczela rok wczesniej, nic ją nie boli, nie piecze - ma jedynie ten drażniący zapach i osad na wargach sromowych. Podejrzewam, że to grzybica pochwy ponieważ córka brała przedtem antybiotyki. Czy jest sposób inny niż wykrycie grzybicy poprzez pójście do ginekologa? Ani ja, ani córka tego nie chcemy. Czy badanie moczu zadziała? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie moczu może nie być miarodajne – w posiewie mogą się uwidocznić grzyby Candida albicans, odpowiedzialne za kandydozę, ale zarazem stanowią one element mikrobioty organizmu. Ich obecność w moczu nie zawsze świadczy więc o infekcji, tym bardziej pochwy. Więcej o posiewie i badaniach moczu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu.

Osad na wargach sromowych w takiej postaci, jaką Pani opisuje faktycznie może wskazywać na infekcję o etiologii grzybiczej, zwłaszcza jeśli córka przeszła antybiotykoterapię. Natomiast nieprzyjemny zapach raczej sugeruje infekcję o innym charakterze – np. bakteryjnym. Niestety nie sposób tego ocenić bez badania, dlatego sugeruję wizytę u ginekologa. O zróżnicowaniu infekcji pochwy pod względem etiologii może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie.

Jeżeli córka już od roku miesiączkuje, tym bardziej wskazane jest, by odbyła wizytę u ginekologa – proszę porozmawiać z córką na ten temat, warto oswoić ją z wizytami u lekarza tej specjalności, gdyż w przyszłości każda kolejna wizyta u ginekologa nie będzie już dla córki źródłem traumy, lęku czy zawstydzenia. Proszę pamiętać, że tylko kontrole lekarskie mogą uchronić każdą kobietę przed zachorowaniem na nowotwór oraz pozwalają na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego – także infekcji różnego typu.

Wspomagająco może Pani podawać córce probiotyki (np. w formie żelu do smarowania okolic intymnych) oraz uczulić, by w tym czasie szczególnie dbała o higienę, a także zakładała przewiewną, bawełnianą bieliznę. O grzybicy pochwy i jej leczeniu traktuje ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-po-stosowaniu-antybiotykow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.