Infekcja pochwy i nieprzyjemny zapach

Witam, mam 19 lat. Od dwóch miesięcy uprawiam seks z moim partnerem. Wcześniej byłam dziewicą. Obecnie przebywamy w Holandii i nie mam możliwości pójścia do ginekologa do końca wakacji. Od poczatku przed stosunkiem wydzielam spora ilość śluzu. Do tej pory było dobrze, ale ostatnio pojawił się problem. Co prawda nigdy nie miewałam całkiem regularnej miesiączki, teraz jednak mi się spóźnia. Kochamy się codziennie, nawet po kilka razy, a od miesiąca bez zabezpieczenia, nigdy nie miał wytrysku we mnie. Robiliśmy test ciążowy i wynik negatywny. Pojawiły mi się "brązowe" upławy o nieprzyjemnym zapachu. Było to jednokrotne. Ostatnio odczuwam bóle w pochwie. To znaczy pieczenie, swędzenie. Dzisiaj miałam białe kuleczki i glutowaty śluz na wkładce. Wydziela mi się bardzo nieprzyjemny zapach z pochwy mimo częstej higieny i odczuwam bóle brzucha. Mojemu partnerowi zrobiło się coś w rodzaju małego guzka na złączeniu napletka i grzyba, ale powoli to znika. Co mi może być i jak temu zaradzić?

Lek. Marta Hat

Witam! Objawy, które Pani opisuje mogą być związane z grzybicą pochwy. Grzybica pochwy jest bardzo częstą infekcją. Szacuje się, że około 75% kobiet przechodzi ją przynajmniej raz w życiu. Najczęściej jest ona wywoływana przez grzyby z gatunku Candida albicans. Są to grzyby, które występują u około 30-40% kobiet nie wywołując objawów. Dopiero sytuacje powodujące nierównowagę między prawidłową florą bakteryjną pochwy (zmniejszenie ilości bakterii z rodzaju Lactobacillus) prowadzą do ujawnienia objawów infekcji. Wśród objawów można zaobserwować świąd sromu, bolesność i pieczenie sromu. Błona śluzowa warg sromowych jest zaczerwieniona, może pojawiać się rumień w okolicach pochwy. Charakterystyczne są serowate, białe upławy, które pojawiają się w trakcie infekcji. Należy udać się do ginekologa, który po badaniu fizykalnym dokona rozpoznania i zastosuje odpowiednie leczenie. Leczenie na własną rękę nie zastąpi wizyty u lekarza, ale można spróbować zastosować leki przeciwgrzybicze dostępne bez recepty (np. maść Clotrimazolum) + globulki dopochwowe przywracające fizjologiczną florę bakteryjną pochwy. Oczywiście leczenie obejmuje także partnera. Jeżeli leczenie nie będzie skuteczne należy mimo wszystko udać się lekarza, gdyż nieskutecznie leczona grzybica grozi powikłaniami, a także występowaniem jej nawrotów. Pozdrawiam serdecznie!