Co mogą znaczyć te krostki na wargach sromowych?

Około tydzień temu na wargach sromowych zewnętrznych pojawiły się kilka drobnych białych ropnych krostek, bolesnych przy podrażnieniu. Wygląda to jak pryszcz albo zapalenie mieszka wlosowego? Czym może to być wywołane i czy są jakieś domowe sposoby które można zastosować przed wizytą u ginekologa - dopiero na koniec lipca udało się złapać termin.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

by ocenić te zmiany, należy je obejrzeć – bez tego postawienie diagnozy jest niemożliwe. Niestety krostki tego typu mogą towarzyszyć co najmniej kilku schorzeniom, a leczenie każdego z nich przebiega inaczej.

Niewykluczone, że jest to bakteryjne zapalenie mieszków włosowych – wówczas na powierzchni skóry pojawiają się ropne wykwity, z których mogą wyrastać włoski. Najczęściej zmiany tego typu nie są bolesne, jednak niekiedy mogą dawać dolegliwości bólowe. Leczenie takiej przypadłości wymaga antybiotyku, np. w postaci maści. Może ją przepisać ginekolog lub dermatolog. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mieszka-wlosowego.

Krostki mogą też wynikać z podrażnień różnego typu, być skutkiem alergii, a niekiedy grzybicy pochwy. W tym ostatnim przypadku pomocna będzie maść przeciwgrzybicza, dostępne bez recepty są też globulki dopochwowe. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy-czym-zwalczyc-ja-skutecznie.

Nie sposób też nie wspomnieć o opryszczce narządów płciowych – wywołuje ją wirus HSV2 (rzadziej HSV1), a przenoszona jest drogą kontaktów seksualnych (seks oralny, analny, waginalny). Pęcherze tworzące się na genitaliach są charakterystyczne – to małe zmiany wypełnione surowiczym płynem, które powodują dużą bolesność oraz świąd. W takiej sytuacji pomocne będą nasiadówki z naparu rumianku oraz maści z cynkiem. Pomocniczo warto stosować suplement witaminowy zawierający witaminy z grupy B. Jeśli jest Pani zainteresowana, to informacje na temat opryszczki narządów płciowych znajdują się tu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-narzadow-plciowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.