Co oznaczają takie różowo-pomarańczowe plamy na skórze?

Witam, od 1-2 tygodni na skórze (okolice klatki piersiowej, brzucha, pleców i ramion górnych) pojawiają mi się różowo-pomarańczowe plamy. Kształt jest raczej okrągły, w środku „plamy” skóra jakby delikatnie się łuszczy. Pojawiło się to nagle. Co potencjalnie może to być?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis nie jest wystarczający, aby określić źródło tego problemu. Przyczyn zmian skórnych może być bardzo wiele. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa, który pokieruje dalszą diagnostyką i leczenie.

Takie zmiany skórne mogą powstać pod wpływem wielu czynników. Czasami jest to wynik uczulenia. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie sięgnął Pan np. po jakiś nowy kosmetyk, który mógł spowodować powstanie tych dolegliwości. Plamy na skórze mogą być również wynikiem alergii pokarmowej – warto zastanowić się, czy ten objaw nie pojawia się lub nasila w wyniku spożycia jakiegoś konkretnego produktu.

Takie zmiany mogą wskazywać również na szereg chorób po podłożu dermatologicznym, które wymagają bardziej szczegółowej diagnostyki. Czasami plamy oznaczają rozwijającą się grzybicę skóry. Zmianom skórnym może wówczas towarzyszyć wzmożone swędzenie tych okolic. Leczenie tego schorzenia zwykle opiera się na stosowaniu miejscowych preparatów o charakterze przeciwgrzybicznym. Więcej o tej chorobie można przeczytać w jednym z artykułów na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-skory

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-grzybicy-skory

Jeżeli objawy nie ustąpią w najbliższym czasie lub ulegną wyraźnemu nasileniu, proszę pilnie udać się do lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.